sobota, 29 września 2007

Świętego Michała Archanioła - próba Aniołów.

29 września

Świętego Michała Archanioła

Próba Aniołów.

Boskie doskonałości wymagają, by rozumne i obdarzone wolną wolą stworzenie zostało poddane próbie, nim zostanie mu udzielone cieszenie się wiecznym szczęściem...

Aniołowie jako pierwsi zostali poddani próbie. Chociaż nie wiemy dokładnie, na czym ona polegała, wiemy przecież, że natura próby odpowiadała naturze bytu anielskiego.

Aniołowie to stworzenia wyłącznie duchowe; ich czyny nie są, jak nasze, odmierzane w czasie. Ponadto, czyny te posiadają moc, znaczenie i głębokość, jakiej nie jest w stanie osiągnąć żaden czyn ludzki...

W nas niezwykła ruchliwość wyobraźni przedstawia nam do wyboru liczne dobra szczegółowe, których różnorodność opóźnia działanie naszej inteligencji i woli. Idziemy od jednego dobra ku innemu; wracamy w konsekwencji do rzeczy, które postanowiliśmy odrzucić.

Z Aniołami jest inaczej: w nich jest przecież całkowicie duchowa natura, a w niej nie ma miejsca na wahanie; w każdym z Aniołów akty inteligencji i woli nabierają charakteru pełni, nieodwołalności, stałości, które nadają im nieporównywalną siłę.

Żadne ludzkie istnienie, nawet bardzo długie, nie osiągnie przez całość swych poczynań mocy, wielkości, intensywności jedynego czynu, przez który Aniołowie musieli ustalić swój wybór w czasie próby.

Oto dlaczego wierność dobrych Aniołów była tak miłą Bogu; oto dlaczego również grzech i rewolta zbuntowanych duchów jest tak ciężka, czego nie umiemy zmierzyć i do czego my nie jesteśmy zdolni; głębia poznania, która pozwoliła działać im w pełni światła przeniknęła ten jedyny grzech takim złem, że Boska Sprawiedliwość musiała ukarać go przez natychmiastowy wyrok wiecznego potępienia.

Chrystus i Jego Tajemnice, Dom Columba Marmion.

czwartek, 27 września 2007

święty Stanisław Kostka

Święty Stanisław, młody nowicjusz, Jezuita, należy do Patronów Polski - ciekawa strona na ten temat:
http://www.stkostka-rypin.plock.opoka.org.pl/stkostka/patronindex4.htm

Wspaniałe świadectwo o jego śmierci wydał poeta polski, Cyprian Kamil Norwid. Wiersz został umieszczony w miejscu, skąd Królowa Aniołów w dzień swojego Święta zabrała swojego czciciela do siebie. Rzeźbę wykonał Pietro Le Gras.


W komnacie, gdzie Stanisław święty zasnął w Bogu,
na miejscu łoża jego stoi grób z marmuru
taki, że widz, niechcący wstrzymuje się u progu,
myśląc, że święty we śnie zwrócił twarz od muru
i rannych dzwonów echa w powietrzu dochodzi.


Nad łożem tym i grobem świeci wizerunek
Królowej nieba, która z Świętych chórem schodzi
i tron opuszcza, nędzy spiesząc na ratunek.
Palm, kwiatów wiele aniołowie niosą,
skrzydłami z ram lub nogą występują bosą.


Gdzie zaś od dołu obraz kończy się ku stronie,
w którą Stanisław Kostka blade zwracał skronie
jeszcze na ram złoceniu róża jedna świeci:
niby, że po obrazu stoczywszy się płótnie,
upaść ma jak ostatni dźwięk, gdy składasz lutnię.
I nie zleciała dotąd na ziemię - i leci.
"W roku 1714 papież Klemens XI wydał dekret kanonizacyjny, ale samego aktu kanonizacji dokonał w roku 1726 papież Benedykt XIII wraz ze św. Alojzym Gonzagą."
Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger