sobota, 20 lipca 2013

"O najpiękniejsza z niewiast"

"Sensacyjne odkrycie u dominikanów w Krakowie


Sensacyjne ustalenia po konserwacji tak zwanej Matki Bożej Chórkowej u krakowskich dominikanów. Gotycka madonna z dzieciątkiem w typie hodegetria jest najstarszym tego typu wizerunkiem w Polsce.

Wcześniej historycy sztuki uważali, że jest nią słynna Matka Boża Piekarska z sanktuarium w Piekarach Śląskich. Krakowski obraz został poddany gruntownej konserwacji i datować go można na przedział 1405-1410 roku - mówi Marcin Ciba - konserwator w klasztorze OO.Dominikanów."

Ten piękny wizerunek Niepokalanej Matki Chrystusa będzie można obejrzeć w krakowskim kościele OO. Dominikanów w Krakowie 14 i 15 sierpnia.

piątek, 19 lipca 2013

Rośnie zainteresowanie Summorum Pontificum w Polsce


Prawie rok temu opublikowaliśmy [portal Nowy Ruch Liturgiczny - przypis red. ] podsumowanie pięciu lat obowiązywania Summorum Pontificum w Polsce podając szereg problemów i nadziei. Dzisiaj, jak co roku, publikujemy statystykę regularnie celebrowanych Mszy trydenckich w Polsce. Kilka z wymienionych we wspomnianym artykule problemów jest na dobrej drodze do szczęśliwego rozwiązania. W Białymstoku mamy już pierwszy w Polsce kościół przeznaczony wyłącznie do odprawiania Mszy w starym rycie. Instytut Dobrego Pasterza prowadzący tam duszpasterstwo ma perspektywy formalnego erygowania domów w Polsce. Daje to nadzieję, że polscy klerycy, którzy przyjmą wkrótce w tej wspólnocie święcenia kapłańskie będą mogli pracować w swoim ojczystym kraju.
Ze względu na coraz większą złożoność zbierania danych, w tym roku po raz kolejny upraszczamy nasze statystki. Od teraz corocznie będziemy liczyć wyłącznie kościoły i kaplice w Polsce, w których katolik może w każdą niedzielę uczestniczyć w Mszy trydenckiej odprawianej na podstawie papieskiego motu proprio Summorum Pontificum. W statystykach nie uwzględniamy przerw wakacyjnych.
Sześć lat po ogłoszeniu Summorum Pontificum przez Benedykta XVI, w Polsce jest 28 kościołów lub kaplic z regularnie odprawianą coniedzielną Mszą trydencką [bez FSSPX - przypis red.].

Będzin - kapl. Św. Józefa
Białystok - Imienia Maryi i Św. Stanisława
Bielsko-Biała - Narodzenia NMP
Brwinów - Św. Floriana
Bydgoszcz - Św. Wincentego a Paulo
Bydgoszcz - Najśw. Serca PJ
Bytom - Ducha Św.
Gdańsk - Św. Antoniego Padewskiego
Gliwice - Trójcy Św.
Józefów - MB Częstochowskiej
Kraków - Św. Krzyża
Kraków - Św. Antoniego Padewskiego
Lublin - Niepokalanego Poczęcia NMP
Łódź - Św. Józefa
Opole - Św. Sebastiana
Piaseczno - kapl. MB Częstochowskiej
Płock - Św. Stanisława Kostki
Poznań - Św. Anotniego
Poznań - Maryi Królowej
Przemyśl - Św. Teresy z Avila
Rzeszów - Św. Krzyża
Siedlce - Św. Krzyża
Świnoujście - Bł. Michała Kozala BM
Toruń - Św. Józefa
Warszawa - Św. Klemensa
Wielgolas - MB Łaskawej
Wrocław - NMP na Piasku
Zielonka - MB Częstochowskiej

Ciekawy jest trend tej statystyki, który pokazuje przyspieszenie wzrostu w ostatnich dwóch latach.
Przypominamy, że na bieżąco uaktualniamy mapę Polski zaznaczając na niej wszystkie miejsca, gdzie regularnie można uczestniczyć w Mszy trydenckiej (nie tylko w niedzielę). Prosimy o przesyłaniem nam informacji na adres e-mail redakcji: nowyruchliturgiczny@gmail.com w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek braków lub nieaktualnych danych. Zachęcamy do umieszczania naszej mapki na wszystkich stronach związanych z Mszą trydencką.
za: http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2013/07/rosnie-zainteresowanie-summorum.html


czwartek, 18 lipca 2013

28 X AD 312: "pod tym znakiem zwyciężysz"Po konsultacjach z księgami sybillińskimi cesarz Maksencjusz postanowił wyruszyć ze swoją armią naprzeciw dwukrotnie mniej licznym, nieśpiesznie podążającym wzdłuż Via Flaminia, siłom Konstantyna. Do bitwy doszło pod koniec października nieopodal Rzymu przy Moście Mulwijskim. Konstantyn zwyciężył, Maksencjusz utonął w Tybrze podczas ucieczki z pola walki. Nastała era chrześcijańskich państw i narodów.
Sprawa przejścia cesarza na chrześcijaństwo jest związana z przekazem o wizji krzyża i słów In hoc signo vinces ("pod tym znakiem zwyciężysz") przed bitwą przy moście Mulwijskim. Pierwszy raz informację o tym podaje Laktancjusz, mówiąc o wizji sennej. Relacja o wizji na jawie pojawia się w Vita Constantini, w części, której autorstwo jest sprawą dyskusyjną (utwór przypisywany Euzebiuszowi z Cezarei, jednak autorem części mógł być jego uczeń).
za:http://pl.wikipedia.org/wiki/Konstantyn_I_Wielki

środa, 17 lipca 2013

Syria: terorystyczny islam zniszczył figurę Matki Bożej

Posąg Najświętszej Maryi Panny zniszczony przez islamistów . Miejscowości nie udało się zidentyfikowć : Kaniuli na Makat mostu riff  Idlib (?).

Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger