sobota, 7 stycznia 2023

Filozofia grecka w pisarstwie wczesnochrześcijańskim

Prelekcja dr hab. Agnieszki Heszen z cykli wykładów Akademii Andegavenum poświęconych tożsamości Europy i jej umysłowemu dziedzictwu (okres starożytności).

piątek, 6 stycznia 2023

Faithful Denied Communion on Tongue at Pope Benedict's Funeral

Recent video reveals that those desiring to receive Christ in the Holy Eucharist kneeling and on the tongue at Pope Benedict's funeral were rejected and turned away. Dr. Taylor Marshall shows the video and discusses how the right to receive Holy Communion on the tongue is protected in Church teaching and canon law.

Giotto "Pokłon trzech króli"

Motyw Pokłonu Trzech Króli, znany fresk Giotta (ok. 1305), ojca malarstwa europejskiego.
Można zauważyć, że: Gwiazda widoczna nad dachem ma postać komety z ogonem. Magowie mają wokół głów aureole (takie same jak Jezus i Maryja), a ponadto korony – poza tym klęczącym przed Dzieciątkiem, który położył swoją koronę na ziemi. Magowie, zgodnie z tradycją, reprezentują trzy pory ludzkiego życia: starzec klęczy, a mężczyzna w sile wieku stoi za nim razem z młodzieńcem w białej szacie. za: foto: Wikipedia

wtorek, 3 stycznia 2023

Pro Papa defuncto - Requiem za Papieża Benedykta XVI - Matutinum i Laudes

https://fb.me/e/52BDiqeaz
ŚRODA 04.01.AD 2023 o. g. 21:00

niedziela, 1 stycznia 2023

Z kalendarza liturgicznego: Oktawa Bożego Narodzenia

W Nowy Rok kończy się obchód świąt Bożego Narodzenia. Powtarzając śpiewy mszalne z trzeciej Mszy Bożego Narodzenia, jeszcze raz dziękujemy za przyjście Syna Bożego, który jest królem ludzkości. Wspominamy również obrzezanie Pańskie. W ósmym dniu po Bożym Narodzeniu poddano Dziecię Jezus obrzezaniu nakazanemu przez Boga członkom narodu wybranego. Przy tym bolesnym obrzędzie Chrystus wylał pierwociny krwi za nasze zbawienie. Jego cierpienie odbiło się w sercu Matki, która kiedyś będzie towarzyszyła Jego ofierze pod krzyżem. Kolekta dzisiejszej Mszy i antyfony brewiarzowe sławią Jej Boskie Macierzyństwo. Oktawę Bożego Narodzenia Kościół obchodzi w uroczysty sposób, aby uświęcić początek roku cywilnego.
W słowach lekcji mszalnej znajdujemy program na nowy rok: żyć mamy rozsądnie, sprawiedliwie i pobożnie, czerpiąc siły z łaski Zbawiciela i oczekując Jego powrotu na końcu czasów.
Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger