piątek, 7 sierpnia 2020

31 lipca 2013 roku zmarł w Suresnes (Île-de-France) Jean Madiran31 lipca 2013 roku zmarł w Suresnes (Île-de-France), w wieku 93 lat (ur. 14 VI 1920), Jean Madiran (właśc. Jean Arfel, w młodości piszący również jako Jean-Louis Lagor i Jean-Baptiste Castetis - wszystkie trzy pseudonimy są nazwami miejscowości w departamencie Pireneje-Atlantyk), filozof tomista, dziennikarz i eseista; uczeń Maurrasa i petainista, zbliżony zarówno do Akcji Francuskiej, jak i Frontu Narodowego (za czasów J.-M. Le Pena), współzałożyciel (1982) i redaktor dziennika katolickiego "Présent", tradycjonalista katolicki, oblat benedyktyński.

https://fr.wikipedia.org/wiki/Jean_Madiran
https://en.wikipedia.org/wiki/Jean_Madiran

czwartek, 6 sierpnia 2020

Jean Madiran, L'Hérésie du XXe siècle, Herezja XX wieku jest herezją biskupów."Herezja XX wieku jest herezją biskupów. Nie są oni jej wynalazcami, tylko jej agentami. Nie są podbici przez nią; jeśli ona ogarnęła prawie wszystkich, to nie z powodu ich bezsilności lub nieuwagi, lecz dlatego, że oni są w niej. Byli już takimi, sekretnie, przed Drugim Soborem Watykańskim; w trakcie Soboru pozwolili sobie być trochę mniej dyskretni; od Soboru zmierzają ku niej otwarcie i do ostatecznych konsekwencji w swoich decyzjach i przedsięwzięciach oficjalnych; w ten sposób nie mamy już ani katechizmu, ani liturgii, a sakramenty są zagrożone"

 (Jean Madiran, L'Hérésie du XXe siècle, Paris 1987, s. 11).

wtorek, 4 sierpnia 2020

Jean Madiran, o posłuszeństwie w Kościele"W Kościele nie ma i być nie może posłuszeństwa „pasywnego, fetyszystycznego i bezwarunkowego (l'obéissance passive, fétichiste, inconditionelle): posłuszeństwo bezwarunkowe, również papieżowi, nie jest katolickie. Bezwarunkowo katolik musi być posłuszny tylko Bogu i prawu Bożemu" 

(Jean Madiran, Éditoriaux et chroniques (Juillet 1975), t. III, s. 68).
Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger