sobota, 17 sierpnia 2013

XIX Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa—Jasna Góra zakończona.


Wspólnym zdjęciem zakończyła się Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa—Jasna Góra, która już po raz XIX zdąża do Matki Boskiej Częstochowskiej, z prośbą o błogosławieństwo dla apostolatu FSSPX w Polsce.
Częstochowa AD 2013

czwartek, 15 sierpnia 2013

Kościoł franciszkański pw. Najświętrzego Zbawiciela w Jerozolimie

Mało odwiedzany, a przepiękny w (lata 80-te XIX w., w innych miejscach katolickiego kultu wiele modernistycznej brzydoty)  kościół parafialny pw. Najświętszego Zbawiciela Jest on cześcią Franciszkańskiego klasztoru Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie (ang. Saint Saviour's Monastery,wł. Convento di San Salvatore) - klasztor franciszkanów, wchodzący w skład Kustodii Ziemi Świętej, na terenie łacińskiego patriarchatu Jerozolimy, w Dzielnicy Chrześcijańskiej Starego Miasta w Jerozolimie.  
Kościół stał się też pierwszym kościołem parafialnym odradzającej się po czasach rekonkwisty muzułmańskiej jerozolimskiej wspólnoty katolickiej. Najstarsza zachowana księga parafialna sięga 1664, zanotowano w niej liczbę 68 praktykujących lokalnych katolików. 
Władze tureckie pozwoliły na wybudowanie nowego kościoła na miejscu poprzedniej świątyni klasztornej 9 listopada 1880. Oficjalny dokument nosi datę 14 lutego 1883. Pismo zostało dostarczone ambasadorowi francuskiemu w Istambule 25 lutego 1883. Kamień węgielny położył kustosz Ziemi Świętej franciszkanin o. Guido da Cortona 29 listopada 1883. Dzwonnicę ukończono 27 maja 1884. Kościół został konsekrowany 29 listopada 1885 przez łacińskiego patriarchę JerozolimyVincenzo Bracco. Nadal jednak trwały prace zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz świątyni.


Autorami znajdujących się w sześciu ołtarzach obrazów są Antonio Ciseri (1821-1891), Francesco Giuseppe Ciseri (syn Antoniego, 1858-1935) oraz Giacomo Martinetti (1842-1910), przedstawiciele dziewiętnastowiecznej szkoły florenckiej. Na obrazach tych przedstawione zostały następujące motywy religijne: Św. Antoni z PadwyNajświętsze Serce JezusaŚwięty JózefŚwięty RochOstatnia Wieczerzaoraz Niewierność Świętego Tomasza. Uwagę zwracają również srebrne antependium ołtarza głównego ze sceną Zesłania Ducha Świętego (XVIII w.) oraz srebrne kandelabry pochodzące z poprzedniego kościoła.

za:
.http://pl.wikipedia.org/wiki/Klasztor_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszego_Zbawiciela_w_Jerozolimie

środa, 14 sierpnia 2013

wtorek, 13 sierpnia 2013

Siedziba Łacińskiego Patriarchy Jerozolimy

Jedyna prawowita władza duchowna z nadania Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Palac położony w chrześcijańskim kwartale Starego Miasta Jerozolimy.
Tą zaszczytną funkcję pełni obecnie abp Fouad Twal.

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

katolicka Jerozolima z VI w.


Świadomość, że istniała kiedyś katolicka Jerozolima zatarła się w pamięci, co najwyżej pamiętamy o okresie Królestwa Jerozolimskiego czasu krucjat. Tym bardziej warto przypomnieć czas panowania na Ziemi Świętej katolickiego Cesarstwa Bizantyjskiego z jego wspaniałymi kościołami, klasztorami i chrześcijanskimi społecznościami. Miejsce po II Świątyni było zbiorowiskiem ruin i śmieci, a meczetów jeszcze nie było.
Makieta planu miasta ze wspaniałymi bazylikami znajduje się przy Kościele św. Piotra in Gallicantu.
Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger