czwartek, 3 lipca 2014

Skromność niewiasty, odbiciem wzoru Maryi Dziewicy


https://www.facebook.com/FemininaModestaEElegante/photos/a.528346207193329.133202.528337750527508/850717048289575/?type=1&fref=nf

środa, 2 lipca 2014

Bawaria: Trzech polskich diakonów przyjęło święcenia kapłańskie

 Opublikowano , autor: Jakub Pytel

Nowo wyświęceni polscy kapłani FSSPX: ks. Krzysztof Gołębiewski, ks. Szymon Bańka i ks. Hubert Kuszpa
Nowo wyświęceni polscy kapłani FSSPX:
ks. Krzysztof Gołębiewski, ks. Szymon Bańka
i ks. Hubert Kuszpa
W sobotę 28 czerwca br., w wigilię święta śś. Apostołów Piotra i Pawła, w seminarium Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X w Zaitzkofen w Bawarii miały miejsce uroczystości związane z udzielaniem święceń wyższych. Tego dnia z rąk bp. Bernarda Tissier de Mallerais’go trzech subdiakonów otrzymało święcenia diakonatu, a pięciu diakonów – święcenia kapłańskie.
Wśród nowo wyświęconych kapłanów jest trzech Polaków: pochodzący z Krasnegostawu na Lubelszczyźnie ks. Szymon Bańka (ur. 1988), ks. Krzysztof Gołębiewski (ur. 1985) z Ostrołęki oraz włodawianin, ks. Hubert Kuszpa (ur. 1988). Ich drogi do kapłaństwa były podobne: ze środowiskami katolickich tradycjonalistów zetknęli się jako uczniowie szkół średnich lub podczas studiów, wtedy też poznali Mszę św. sprawowaną w klasycznym rycie rzymskim; później uczestniczyli w pielgrzymkach Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X do Częstochowy i rekolekcjach ignacjańskich. Postanowili rozeznać powołanie wstępując do warszawskiego przedseminarium FSSPX, by po roku rozpocząć studia w seminarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zaitzkofen.
Oprócz naszych rodaków święcenia kapłańskie przyjęli pochodzący ze Szwajcarii dk. Fabian Reiser i dk. Seweryn Zaher.
Br. Maksymilian OFMCap
(z prawej strony)
Wśród nowo wyświęconych diakonów również jest jeden Polak – br. Maksymilian, kapucyn z Morgon, rodzony brat nowo wyświęconego ks. Bańki.
W uroczystościach wziął udział bp Bernard Fellay, przełożony generalny FSSPX, oraz ponad 70 kapłanów Bractwa, a wśród nich prowadzący apostolat w Polsce: ks. Karol Stehlin – dotychczasowy przełożony FSSPX w Europie Środkowej i Wschodniej (podczas liturgii posługiwał biskupowi jako diakon honorowy), jego następca – ks. Łukasz Weber (posługujący jako diakon), ks. Jan Jenkins – przeor bajerski, ks. Dawid Wierzycki – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Warszawie oraz ks. ks. Raivo Kokis i Łukasz Szydłowski; wśród gości duchownych byli także księża Bractwa Przemienia Pańskiego z Merigny oraz przedstawiciele wspólnot zakonnych: kapucynów i dominikanów (znany w Polsce o. Tomasz OP); były też siostry FSSPX, oblatki i siostry dominikanki nauczające. Na uroczystości przybyły z Polski rodziny nowo wyświęconych kapłanów oraz dość liczna grupa wiernych – przede wszystkim z Krakowa, Poznania i Warszawy.
http://news.fsspx.pl/2014/06/bawaria-trzech-polskich-diakonow-przyjelo-swiecenia-kaplanskie/

poniedziałek, 30 czerwca 2014

Francja: Matka Simoulin OP i matka Dupouy OP, RIP

Opublikowano , autor: Jakub Pytel

Ks. Reginald de Cacqueray, przełożony francuskiego dystryktu Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, przekazał do publicznej wiadomości smutne wieści o śmierci dwóch sióstr zakonnych ze zgromadzeń Tradycji.
Śp. m. Anna Maria Simoulin OP
Matka Anna Maria
Simoulin OP
16 czerwca br. w wieku 86 lat zmarła m. Anna Maria Simoulin, założycielka i była przełożona generalna Zgromadzenia Dominikanek Nauczających Najświętszego Imienia Jezus z Fanjeaux; m. Simoulin wieczystą profesję zakonną złożyła przed 63 laty; miała czternaścioro rodzeństwa – jeden z braci jest kapłanem, a dwie siostry zakonnicami. W młodości wstąpiła do powstałego w 1800 r. zgromadzenia sióstr szkolnych w Tuluzie, które w czasach papieża św. Piusa X zostało afiliowane do zakonu dominikanów; po latach została przełożoną generalną tuluskich sióstr. Uformowana przez wielkiego dominikanina o. Rogera Tomasza Calmela (1914–1975), w czasach soborowej zawieruchy starała się, by jej zgromadzenie nie uległo zgubnemu nowinkarstwu; w 1974 r. posłała grupę 26 sióstr do Brignioles koło Tulonu, dając przez to początek zgromadzeniu dominikanek z Saint-Pré, które dziś liczy 180 sióstr i prowadzi dziewięć szkół – siedem we Francji i dwie w Argentynie. Rok później, przy wsparciu abp. Lefebvre’a, m. Anna Maria wraz z dwudziestoma siostrami przeniosła się z Tuluzy do Fanjeaux – tak powstała gałąź dominikanek nauczających, która dziś liczy 200 sióstr i prowadzi czternaście szkół we Francji, Stanach Zjednoczonych i Niemczech.
Matka Maria Franciszka Dupouy i bp Bernard Fellay FSSPX
Matka Maria Franciszka Dupouy OP i bp Bernard Fellay FSSPX
Dzień po śmierci m. Simoulin, 17 czerwca, w wieku 95 lat zmarła m. Maria Franciszka Dupouy, jedna z sióstr-założycielek Zgromadzenia Dominikanek Nauczających Najświętszego Imienia Jezus i Niepokalanego Serca Maryi z Saint-Pré i jego pierwsza przełożona generalna (ten urząd piastowała w latach 1974–1998); w tym roku mijają 72 lata (!) od czasu, gdy m. Dupouy złożyła śluby wieczyste. W ostatnich latach życia m. Maria Franciszka była złożona chorobą i, w pełni świadoma, ofiarowywała swoje cierpienia za Kościół i zgromadzenie.
Uroczystości pogrzebowe m. Simoulin odbędą się 21 czerwca w kościele p.w. św. Dominika w Fanjeaux, gdzie zmarła zostanie pochowana; requiem i pogrzeb będzie celebrować jej rodzony brat, ks. Michał Simoulin FSSPX. Matka Dupouy zostanie pochowana 23 czerwca w Saint-Pré, a uroczystości pogrzebowe odprawi ks. Mikołaj Pfluger – pierwszy asystent generalny Bractwa Św. Piusa X.
http://news.fsspx.pl/2014/06/francja-matka-simoulin-op-i-matka-dupouy-op-rip/
Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger