środa, 17 czerwca 2020

Pius XII, o porzuceniu łaciny

Łacina, język uświęcony, język uniwersalny, język Kościoła zawsze atakowali heretycy jako wstęp do rozbicia liturgicznej i teologicznej jedności Mistycznego Ciała.

 Zwyczajna forma rytu rzymskiego, nowy porządek mszy ( łac. Novus Ordo Missae, potocznie Msza, msza posoborowa) – w Kościele Katolickim porządek celebrowania mszy św., promulgowany w 1969 przez Pawła VI konstytucją apostolska Missale Romanum, został szybko przetłumaczony na języki narodowe i silą posłuszeństwa  wprowadzony w latach 70.tych XX wieku.

Po ponad 60 latach Kościół rozpada się na naszych oczach.

poniedziałek, 15 czerwca 2020

niedziela, 14 czerwca 2020

700-lecie święta Bożego Ciała

W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto bp Nankier na synodzie w Krakowie w 1320 r. dla diecezji krakowskiej, natomiast w Kościele unickim – synod zamojski w 1720 r. W Kościele katolickim w Polsce pod koniec XIV w. święto Bożego Ciała było obchodzone już we wszystkich diecezjach. Było ono zawsze zaliczane do świąt głównych. Od końca XV w. przy okazji tego święta odbywały się procesje do 4 ołtarzy oraz udzielano błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Obchodzimy więc w tym roku okrągłą, 700-letnią rocznicę (oraz 300-letnią w rycie wschodnim) obchodzenia Święta Bożego Ciała na ziemiach polskich.Obchodzeniu święta towarzyszyła też oktawa, którą zlikwidował Pius XII 23 marca 1955 r., naciskany przez abpa Buginiego. Oktawowy, procesyjny, zwyczaj obchodzenia z Najświętszym Sakramentem kościoła trwał  w Polsce jeszcze do XXI wieku.

https://wrealu24.pl/700-lecie-swieta-bozego-ciala/
Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger