piątek, 18 sierpnia 2023

Oświeceniowy satanizm markiza de Sade | prof. Adam Wielomski

Prelekcja prof. dr. hab. Adama Wielomskiego z cykli wykładów Akademii Andegavenum poświęconych tożsamości Europy i jej umysłowemu dziedzictwu.
© Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum 2023 Andegavenum.pl

wtorek, 15 sierpnia 2023

Assumptio Beatissimae Mariae Virginis in caelum

Wniebowzięcie NMP jest w Kościele katolickim świętem nakazanym. Obchodzone jest w Kościele 15 sierpnia. To jedno z najważniejszych świąt maryjnych w Kościele. Zgodnie z tradycją tego dnia wierni do świątyń przynoszą do poświęcenia bukiety złożone z warzyw, owoców, kwiatów i ziół, dziękując za zebrane plony. Wniebowzięcie Marii z Nazaretu jest przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg). Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Matka Boża została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.
Šwięto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone w Kościele jest od przełomu V i VI wieku, wcześniej pod nazwą Zaśnięcia Bogurodzicy, czyli Koimesis. W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności, stąd w polskiej tradycji ludowej święto znane jest pod nazwą Matki Boskiej Zielnej. W innych krajach też używa się potocznych nazw ludowych, np. Matki Boskiej Korzennej (Czechy) czy Matki Boskiej Znakomitej (Kongo). Według tradycji, bukiet na Matki Boską Zielnej składał się z 7 lub 77 różnych ziół, zbóż i kwiatów. Ważne, by ilość roślin była nieparzysta. Układano je z popularnych ziół: mięty, bylicy, macierzanki, piołunu, chabrów, kopytnika i krwawnika oraz z kwiatów polnych i ogrodowych. Dodatek stanowiły kłosy zbóż, len, makówki, konopie oraz rozmaite warzywa i owoce: marchew, nabity na patyk ziemniak bądź jabłko, gałązkę obsypana owocami wiśni, gałązki leszczynowe z orzechami. Opr. Marta Cywińska źródło: https://www.tu-kultura.pl/kuferek-babuni/perlki-wspomnien/assumptio-beatissimae-mariae-virginis-in-caelum/?fbclid=IwAR0QXbNawuW8k9PZIPDLknC6oVRNwhONqDtF_7sRYMNnyl14irJjmaMMrwQ Fot. Pixabay

Hugo van der Goes "Zaśnięcie Marii"

Hugo van der Goes "Zaśnięcie Marii" - (1481-82), 147,8 x 122,5 cm, Groeningemuseum, Brugia. ❤😇 źródlo: wikipedia

niedziela, 13 sierpnia 2023

Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger