sobota, 20 września 2014

Wkrótce ukaże się publikacja o kardynale Enrico Dante

Niebawem ukaże się publikacja w formacie e-book poświęcona owianej legendą osobie wieloletniego Mistrza Ceremonii Apostolskich, kardynałowi Enrico Dante. Stanowić ją będzie głównie krótkie opracowanie wyboru najbardziej interesujących materiałów zgromadzonych w archiwach Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych. 

Całość będzie podzielona na trzy części. Pierwsza z nich będzie poświęcona życiu, dziełu oraz spuściźnie jaką po sobie zostawił kardynał Enrico Dante. Kolejna to zbiór dokumentów związanych z jego posługą w Kolegium Papieskich Ceremoniarzy. Część ostatnia będzie zawierała nigdy wcześniej niepublikowane fotografie dokumentujące m. in. takie wydarzenie jak pierwsze święcenia biskupie w rycie greckim udzielane przez Ojca Świętego. Dwa dodatki poświęcone instytucji papieskich ceremoniarzy oraz bibliografii będą zamykać tytuł.

E-book opiewający na około 150 stron (w tym liczne materiały archiwalne) będzie darmowy. Pozwolenie na jego publikację (mowa zwłaszcza o wykorzystanych fotografiach oraz dokumentach) wydał obecny Mistrz Ceremonii Papieskich. Książka, ze względu na zastosowaną formułę edytorską, ukaże się jedynie w formacie PDF, a więc niestety nie będzie w pełni przystosowana do coraz bardziej popularnych czytników. 

za: http://www.caeremonialeromanum.com/2014/08/wkrotce-ukaze-sie-publikacja-o.html

piątek, 19 września 2014

Pożegnanie ks. Raivo Kokis FSSPX w Gdyni - 11.09.2014r.Ksiądz Raivo Kokis opuszcza Polsce i będzie prowadził apostolat na Łotwie, Estonii i Rosji Poniżej laudacja i fotorelacja z gdyńskiego przeoratu.

Ostatnio w gdyńskim Przeoracie mamy czas pożegnań
Dziś nadszedł czas na pożegnanie drogiego nam ks. Raivo

Pochodzisz z kraju tyle samo znanego co nieznanego. Z Łotwy, której rdzenni mieszkańcy podobno spotykają się z sobą tylko po to aby wspólnie pośpiewać. I tym właśnie anielskim śpiewem oraz pięknym graniem na naszych organach Nasz Drogi Ksiądz Raivo Kokis ujął nasze serca.

Pochodzisz z kraju o czterech historycznych krainach to jest  Liwonii, Kurlandii, Semigalii i Latgalii, które dzieliły przez pewien czas, w różnym stopniu, losy Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
I tak Latgalia – Inflantami Polskimi zwana - dzięki męstwu polskich żołnierzy nie została oderwana od Naszej Matki Kościoła  i nie pchnięta ku luterańskiej herezji, a Bogarodzica Agłońska nazywana Królową Północy nadal odbiera w swym sanktuarium hołdy katolickiego ludu. Pochodzisz z kraju gdzie języka polskiego nauczają w duchownym seminarium ryskim i który to język opanowałaś w stopniu doskonałym,
 a wprawne ucho odczyta w nim składnię i akcent pięknej, kresowej polszczyzny.

I tak kolejami łaski Bożej trafiłeś do Polski, o której pewnego razu, głosząc już jako kapłan kazanie w Krakowie powiedziałeś „Polska Ojczyzna nasza.” I taką Polskę jak Matkę najdroższą zapamiętaj.

Po święceniach w seminarium Bractwa św. Piusa X w Zaitzkofen niosłeś Katolicką Tradycją jak ten wędrowiec boży, od kaplicy do kaplicy za co zawsze dziękować Tobie będziemy.
Następnie osiadłeś w w przeoracie w Gdyni, a do nas wiernych zwracałeś się na kazaniu „umiłowana w Bogu Północy”.
I takich nas zapamiętaj.

Ale nie za długo dano Tobie cieszyć się niedzielną Mszą św. w gdyńskim przeoracie, gdyż wolą przełożonych zaniosłeś czystą naukę chrystusową do wiernych w Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim, których stałeś się opiekunem. Chwała Tobie za to poświęcenie i razem z wiernymi z tych kaplic dołączamy się do gromkiego Deo gracias!

 Kończąc tą skromną laudację zaśpiewajmy wspólnie, starając się nie fałszować ...

„Salve Regina...”
Gdynia 11.09.2014 


poniedziałek, 15 września 2014

Przyłożyli jej miecz do szyi. Wytrwała przy Chrystusie!


Przyłożyli jej miecz do szyi. Wytrwała przy Chrystusie!
Przyłożyli jej miecz do szyi. Wytrwała przy Chrystusie! (fot. YouTube)
Oto piękny przykłada heroizmu wiary w Zbawiciela: 54-letnia iracka chrześcijanka odmówiła przejścia na islam, choć ekstremiści biczowali ją, bili i przykładali do gardła miecz, żądając wyparcia się Pana.
Chrześcijańska z Iraku dała wspaniałe świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa. Gdy islamiści przyłożyli jej miecz do gardła i zażądali wyznania wiary w Allaha, stanowczo odmówiła. „Jezus powiedział: ‘Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie’” – zacytowała 54-letnia Kiria Al-Kas. Ekstremiści pozostawili ją przy życiu.
Kiria Al-Kas opowiada, że gdy obudziła się rano 7 sierpnia odkryła, że jako chrześcijanka znajduje się w ogromnym niebezpieczeństwie. Państwo Islamskie zajęło Karagosz, gdzie mieszkała – a to mogło oznaczać śmierć, w najlepszym przypadku – wygnanie.
Wojownicy kalifatu zażądali, by wszystkie kobiety przeszły na islam. Khiria odmówiła. Wraz z 46 innymi kobietami została odseparowana od swoich rodzin; była przez 10 dni biczowana i bita. Próbowano wymusić na niej przejście na islam. Wreszcie islamscy barbarzyńcy przyłożyli jej miecz do gardła i zażądali wypowiedzenia muzułmańskiego wyznania wiary: „Nie ma boga prócz Boga, a Mahomet jest jego prorokiem”. Khiria jednak odmówiła nawet wtedy. „Natychmiast odpowiedziałam, że urodziłam się chrześcijanką, i jeżeli ma mnie to przywieźć do śmierci, to chcę jako chrześcijanka umrzeć” – opowiada. Przytoczyła też słowa Pana z Ewangelii św. Mateusza 10,33: „Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie”.
Ostatecznie wojownicy Państwa Islamskiego pozwolili jej żyć. Okradli ją jednak z całego dobytku i wygnali z domu. Khiria dodaje, że żadna z prześladowanych przez ekstremistów kobiet nie wyparła się Chrystusa. „Wszystkie z nas, choć płakałyśmy, odmówiłyśmy przejścia na islam” – zaświadcza.
pac/catholic herald
11.09.2014, 19:29
za:  http://www.fronda.pl/a/przylozyli-jej-miecz-do-szyi-wytrwala-przy-chrystusie,41558.html
Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger