czwartek, 7 lipca 2016

Robert kard. Sarah: "Liturgiczne lenistwo pochodzi od szatana"

1

Kardynał Robert Sarah podczas wtorkowej konferencji "Sacra Liturgia" w Londynie wzywał biskupów do powrotu do odprawiania Mszy ad orientem, a wiernych - do klękania do Komunii Świętej.
Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów to najwyższy po papieżu autorytet w tym zakresie. Podczas wtorkowego wystąpienia w Londynie przemawiał do księży i biskupów, wzywając ich, aby na powrót przyjęli dawną tradycję odprawiania Mszy Świętej twarzą zwróconą ad orientem czy do absydy. Podkreślił, że będzie to wymagało roztropności i katechezy, ale można by te zmiany wprowadzić już w Adwencie tego roku. "Uważam, że to bardzo ważny krok, aby zapewnić, że podczas celebracji Mszy świętej to Bóg jest najważniejszy" - powiedział kard. Sarah. "Drodzy bracia, powinniśmy wsłuchiwać się w lament Boga, który przemawia do nas słowami proroka Jeremiasza: "do Mnie zaś obracają się plecami, a nie twarzą" (Jer, 2,27). Odwróćmy się znów twarzą do Boga! - zaapelował.
W swoim wystąpieniu kardynał zachęcił także wszystkich katolików, aby przyjmowali postawę klęczącą podczas otrzymywania Ciała Pańskiego. "Klękanie podczas Komunii Świętej (chyba, że jest się chorym) to podstawa" - zauważa kard. Sarah. "Na Zachodzie to sposób na cielesne adorowanie Pana, naszego Boga. To sam w sobie akt modlitwy. Jeśli klękanie lub przyklęknięcie znikło z naszej liturgii, musi być natychmiast przywrócone, szczególnie podczas przyjmowanie naszego Pana w świętej Komunii."
Kard. Sarah poinformował, że papież Franciszek poprosił go, aby prefekt rozpoczął studia nad "reformą reformy" liturgicznej.
Wystąpienie kardynała to według Dana Hitchensa, redaktora naczelnego "Catholic Herald", "największe liturgiczne oświadczenie od czasu motu proprio 'Summorum Pontificum' Benedykta XVI, który dopuścił odprawianie Mszy Świętej w rycie trydenckim".
Wzmianka o tym, że to papież Franciszek zachęcił do głębszego przyjrzenia się tradycyjnej liturgii, wprawiła w zdumienie wielu uważających papieża za dość liberalnego w kwestii podejścia do liturgii. Kard. Sarah jednak podkreślił: "Nasz Ojciec Święty papież Franciszek ma ogromny szacunek dla liturgicznej wizji, jaką zapoczątkował papież Benedykt XVI".
Kardynał podziękował wielu celebransom za oddawanie chwały Bogu poprzez ich liturgię, ale wyraził także ubolewanie z powodu wielu nadużyć, jakie mają miejsce w Kościele. "W ciągu ostatnich kilku dekad zaobserwowałem, że podczas celebracji wielu Mszy św. bardziej uwydatnia się wkład ludzki, prawie zapominając o Bogu" - powiedział. "Eucharystia to zbyt wielki dar, aby tolerować dwuznaczności i jej umniejszanie." Jednym z takich nadużyć jest sytuacja, w której ksiądz usuwa się na bok, a Komunii udzielają nadzwyczajni szafarze." Taką sytuację kardynał określił jako "zaprzeczanie roli kapłaństwa".
W swoim apelu kardynał zachęcał nie tylko do odprawiania Mszy św. ad orientem i do klękania do Komunii św., ale także do powrotu do śpiewania hymnów gregoriańskich. "Musimy śpiewać sakralne pieśni, a nie świeckie" - powiedział.
Kard. Sarah podkreślił także ogromną odpowiedzialność duchowieństwa za Eucharystię. "Tak jak nasz dobry przykład buduje praktyki liturgiczne, tak samo nasze złe zachowanie, nieostrożność czy błędy ranią Kościół i jego Świętą Liturgię!" Przy okazji ostrzegł wszystkich księży, aby być czujnym na pokusę liturgicznego lenistwa, bo - jak powiedział - pochodzi ona od szatana.
za: Gość Niedzielny
za:  http://wieden1683.pl/news/robert-kard-sarah-liturgiczne-lenistwo-pochodzi-od-szatana/

środa, 6 lipca 2016

Nowa krucjata różańcowa Bractwa Świętego Piusa XPodczas święceń kapłańskich, jakie 2 lipca br. miały miejsce w Zaitzkofen w Bawarii, bp Bernard Fellay, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, wezwał do kolejnej krucjaty różańcowej, mającej być formą duchowego przygotowania na setną rocznicę objawień Najświętszej Maryi Panny w Fatimie, trwających od maja do października 1917 r.
Krucjata ma się rozpocząć 15 sierpnia br., a zakończyć 22 sierpnia 2017 r.
Krucjacie przyświecają intencje wskazane przez samą Matkę Bożą: (I) Pan Jezus pragnie ustanowić w świecie nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.Panny. W tym celu zachęcamy wszystkich wiernych do: 1º codziennego odmawiania różańca, samemu lub z rodziną; 2º pielęgnowania nabożeństwa Komunii św. wynagradzającej w pięć pierwszych sobót oraz do ponoszenia codziennych ofiar w duchu wynagrodzenia za zniewagi wyrządzone N.M.Pannie; 3º noszenia cudownego medalika i zachęcania do tego innych; 4º poświęcenia domów i mieszkań Niepokalanemu Sercu N.M.Panny.
Oprócz propagowania tego nabożeństwa będziemy się również modlić (II) o triumf Niepokalanego Serca N.M.Panny oraz (III) by papież w łączności ze wszystkimi katolickimi biskupami z całego świata poświęcił Rosję Bolesnemu i Niepokalanemu Sercu Maryi.
Jako specjalną intencję dodano prośbę o (IV) opiekę Najświętszej Maryi Panny nad Bractwem Kapłańskim Świętego Piusa X i wszystkimi jego członkami, a także członkami zgromadzeń zakonnych Tradycji.
Celem, jaki wyznaczył bp Bernard Fellay, jest zebranie bukietu 12 milionów różańców oraz 50 milionów aktów ofiary dla Matki Bożej Fatimskiej.

http://news.fsspx.pl/2016/07/nowa-krucjata-rozancowa-bractwa-swietego-piusa-x/

wtorek, 5 lipca 2016

Msza św. rytu dominikańskiego, Gdynia 3 VII AD 2016

Ryt dominikańskikatolicki ryt Mszy Świętej, właściwy zakonowi dominikanów. Obecnie w tradycyjnym rycie dominikańskim celebrują niektórzy dominikanie, członkowie Bractwa Świętego Wincentego Ferrera (w pełnej jedności ze Stolicą Apostolską) oraz dominikanie związani z Bractwem Świętego Piusa X. Posiada częściowo odrębny układ liturgii w porównaniu z klasycznym rytem rzymskim, np. spowiedź powszechna wiernych odbywa się tam w trakcie Komunii św. celebransa, tuż przed komunią wiernych, a nie na początku liturgii, jak w rycie rzymskim. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ryt_dominika%C5%84ski

Mszę św. odprawił o. Tomasz, dawniej z klasztoru Arville, dziś z nowej wspólnoty w Belgii. 

Holandia. Wielka wyprzedaż relikwii świętych

Magazyn w malutkiej holenderskiej miejscowości Horssen robi od pewnego czasu intratny interes na sprzedaży relikwii świętych i ołtarzy. Sakralne eksponaty pochodzą z zamykanych i burzonych kościołów.


- Opróżniamy całe kościoły. To kosztuje wiele pracy – czasem trwa nawet cały tydzień. Najpiękniejszym obiektem w naszych zbiorach jest drewniana rzeźba anioła ze świętym Tobiaszem – chwali się Harald Peters, handlarz dewocjonaliami. W ciągu 40 lat opróżnili ponad 40 klasztorów, 26 katedr i 81 kaplic.

Kto zagląda do tego sklepu? Wśród klientów z całego świata znaleźli się też Hiszpanie, szukający, na zlecenie Hollywood, świętych rzeźb do nowego serialu, którego akcja to czy się w XVII wieku. – Bardzo dobrze, że możemy te obiekty wykorzystać, bo w kościołach trudno kręcić filmy – komentuje Maarten Kuit, producent filmowy. 
 
za: http://www.interia.tv/wideo-holandia-wielka-wyprzedaz-relikwii-swietych,vId,2087152,vAId,98519,vSort,5,vTime,1
 
Dodano: Poniedziałek, 13 czerwca (17:00)
Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger