czwartek, 31 lipca 2014

Watykan nałożył sankcje na tradycjonalistyczną diecezję


Watykan nałożył sankcje na tradycjonalistyczną diecezję
fot. Wikipedia
Ojciec Święty zdecydował, że w tradycjonalistycznej diecezji Ciudad del Este z Paragwaju zostaną wstrzymane święcenia kapłańskie. To odpowiedź na zatrudnienie kapłana o wątpliwej opinii.
Fronda.pl pisała o sprawie bardzo tradycjonalistycznej diecezji Ciudad del Este z Paragwaju, która miała stać się obiektem watykańskiej wizytacji. Rzecz miała już miejsce. Ojciec Święty zawiesił święcenia kapłańskie w tej diecezji. Trzeba tu dodać, że pod tym względem Ciudad del Este była diecezją rekordową. Obecnie jest tam 250 seminarzystów. Dla porównaniu w diecezji Buenos Aires czy Montevideo seminarzystów jest zaledwie po około 30.
Watykan uznał jednak, że w tradycjonalistycznej diecezji dochodzi do jakichś nieprawidłowości. Przypomnijmy, że niemal w każdej z parafii tejże diecezji odprawiano Msze także w rycie trydenckim. 
Wizytacja odbyła się w niedzielę. Regionalna prasa podała na ten temat dość rewelacyjne wiadomości. Przykładowo ABC Color donosi, że biskup diecezji, Don Rogelio Livieres skarżył się, iż był oczerniany przed wysłannikami papieża przez innych biskupów i nuncjusza. Z kolei według gazety „Ultima Hora”, apostolski wysłannik, kard. Santos Abril y Castello, poinformował na konferencji prasowej, że święcenia kapłańskie zostają w diecezji czasowo zawieszone. Święcenia były przewidziane na 15 sierpnia.
Nie wiadomo, dlaczego Watykan wstrzymał w diecezji Ciudad del Este święcenia kapłańskie. W ocenie niektórych komentatorów jest prawdopodobne, że Watykan uznał diecezję Ciudad del Este za tradycjonalistyczną w złym sensie.
Najprawdopodobniej chodzi jednak o inną sprawę, a mianowicie o wątpliwości co do zatrudnienia w diecezji ks. Carlosa Urrutigoity'ego, który był w przeszłości oskarżany o nadużycia seksualne. Przez bp. Livieresa ks. Urrutigoity został uczyniony nawet wikariuszem generalnym. Jak podaje CNA, zaistniały duże podejrzenia co do działań Urrutigoity'ego w diecezji Ciudad del Este. 
Szkoda, że kard. Santos Abril y Castello nie poinformował, co tak właściwe jest powodem decyzji o wstrzymaniu święceń w tej świetnie pod tym względem rozwijającej się diecezji. Wiadomo jedynie, że bp Livieres otrzymał z rąk rzeczonego kardynała list Ojca Świętego Franciszka, w którym ten informował go o swojej decyzji
pac/katholisches.info/cna

niedziela, 27 lipca 2014

Szok. Ksiądz tańczy w kościele z kobietą flamenco!


Szok. Ksiądz tańczy w kościele z kobietą flamenco!
Katolicki ksiądz Jose Moreno Planas zatańczył w kościele z kobietą flamenco. Na koniec, zgrzany, pozbył się nawet sutanny, by wreszcie objąć partnerkę od tańca. Działo się to na koniec Mszy.
16 lipca ks. Jose Moreno Planas chciał zaoferować Matce Bożej swoją „wielką radość”. Nie wiemy, co było jej przyczyną. Wyjątkowo szczególny jest jednak sposób, w jaki kapłan ową radość wyraził. Zatańczył mianowicie z kobietą flamenco… w kościele. Pod koniec tańca, spocony, pozbył się już nawet sutanny, a w ostatnich sekundach zdecydował się nawet objąć swoją taneczną partnerkę. Wszystkiemu wtórował koncert muzycznej grupy, śpiewy oraz oklaski licznie zgromadzonych w świątyni wiernych.
Do wydarzenia doszło na koniec Mszy świętej oraz przed rozpoczęciem procesji. Co ciekawe, o sprawie poinformowała najpierw strona internetowa diecezji, w której doszło do incydydentu – hiszpańskiej Malagi. Można było zobaczyć tam film i zdjęcia, jednak po krótkim czasie cały wpis został usunięty. Widocznie diecezja w końcu się zorientowała, że ks. Planas dopuścił się czegoś, czego nie powinien nigdy był w kościele robić…
pac/katholisches.info
Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger