sobota, 23 listopada 2013

I Asystent Przełożonego Generalnego FSSPX w Gdyni

W dniu 21 listopada gościł w przeoracie gdyńskim Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X z wizytą kanoniczną I Asystent Przełożonego generalnego ks. Mikołaja Pflugera (zdjęcie poniżej)

Po uroczystej Mszy św. odbył się wykład Wielebnego Gościa w salce przeoratu.
Od lewej księża: Raivo Kokis, Mikołaj Pfluger, przeor Edmund Naujokaitis 
Ksiądz Mikołaj postawił tezę, że oceniając papieża Franciszka trzeba unikać skrajnych stwierdzeń od sedewakantyzmu, po akceptację modernizmu. Trzeba oceniać papieża nie za to co mówi, a czego nie mówi. O ile główną troska Kościoła wg Franciszka mają być młodzi i starzy oraz margines społeczeństwa np. biedni, to nie mówi on, że celem Kościoła jest zbawienie dusz i dawanie środków dla tego zbawienia. Taki brak podkreślenia misji Kościoła jest pochodną modernizmu tzw. “nowej teologi” (wyróżnia ks. Pfluger dwie postacie, od “radykalnej” po wersję “złagodzoną”, przypomniał protestanckie korzenie modernizmu), która zakłada tzw. “powszechne zbawienie”, a wyznawana religia jest tutaj bez znaczenia. W tym kontekście, skoro wszyscy są zbawieni, pozostaje tylko Kościołowi wg Franciszka troska o sprawy społeczne itp. Reformy Franciszka są czysto administracyjne. Jako przykład postawy odmiennej podał życie i działalność abp Marcela Lefebvre, który kryzysowi Kościoła, chciał przeciwstawić odbudową kapłaństwa, powrotu to jego istoty. I w tym kierunku szły zawsze reformy w Kościele na przestrzeni wieków.
W rzeczywistości sytuacja Kościoła jest tragiczna, a kryzys wypływa z samego serca Kościoła. Kryzys Kościoła to kryzys biskupów. Można postawić tezę, że za 10 lat przestanie istnieć Kościół w niektórych krajach Europy. Są w tym wszystkim i jasne punkty, czego ma dowodzić właśnie skończona wizyta ks. Mikołaja w Ameryce Środkowej. Np. tamtejszy lokalny biskup z Nikaraguii zaproponował oddanie swoich seminarzystów pod opiekę Bractwa. Rozwijają się tam różne formy apostolatu.
Nie należy jednak popadać w pesymizm i znowu dał przykład Arcybiskupa, który właśnie formując nowych kapłanów sprawił, że dziś się spotykamy. Wierni żyjąc życiem prawdziwie chrześcijańskim, czyli patrząc na wszystko w sposób nadprzyrodzony mogą zażegnać kryzys, zbawiając np. swoich znajomych z pracy. Modląc się, chodząc do spowiedzi, uczęszczając na Mszę św., nie tylko w niedzielę, ale i w tygodniu, i korzystając z jej owoców przybliżamy Królestwo Niebieskie. Pamiętajmy o słowach św. Jana Chrzciciela, który mówił o pokucie. Do pokuty wzywał wielokrotnie Zbawiciel. Ofiarowujmy się za tych co pokuty nie czynią, by się nawrócili.
Ks. Pfluger odniósł się do postawy bp. Ryszarda Wiliamsona, który swoim pesymizmem, że wszystko stracone spowodował mały skandal, wśród tych co przyszli na spotkanie z nim w Kanadzie.
Na koniec na pytanie z sali czy ksiądz podziela pogląd, że Bractwo i “oficjalny Kościół” będzie żyły “równolegle” powiedział, że wszystko się może zdarzyć. Na spotkaniu Kapituły FSSPX w 2006 r. nikt nie przypuszczał, że papież Benedykt XVI zrehabilituje Mszę Wszechczasów. Może być taka sytuacja, że widząc ostateczny upadek katolicy pójdą do kaplic Bractwa.
Redakcja

niedziela, 17 listopada 2013

Wizyta kanoniczna x. Mikołaja Pflugera FSSPX w Polsce

Zaprszamy na Msze św. i wykłady dla wiernych, które wygłosic x. Mikołaj Pfluger j I asystent przełożonego generalnego Bractwa Św. Piusa X.
17 listopada nd 6. Pozostała niedziela po Objawieniu (26. Niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego)
Warszawa
10.00
uroczysta Msza św.
11.45
wykład dla wiernych
19 listopada wt Św. Elżbiety, Wdowy
Gimnazjum i Liceum im. św. Tomasza z Akwinu, Józefów
10.00
uroczysta Msza św.
20 listopada śr Św. Marcina I, Papieża i Męczennika,
Olsztyn
18.00
Msza św.
19.00
wykład dla wiernych
21 listopada czw Ofiarowanie N.M.Panny
Gdynia
18.00
Msza św.
19.00
wykład dla wiernych
22 listopada pt Św. Cecylii, Dziewicy i Męczennicy
Bajerze
18.00
Msza św.
19.00
wykład dla wiernych o działalności Bractwa Św. Piusa X na świecie (po wykładzie jest przewidziana dyskusja)
24 listopada nd 24. albo ostatnia Niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego (27. Niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego)
Poznań
10.00
uroczysta Msza św.
12.00
wykład i spotkanie w Pałacu Działyńskich nowej kaplicy (ul. Ptasia 14A)
Wrocław
17.30
kazanie podczas Mszy św.
19.00
wykład dla wiernych
25 listopada pon Św. Katarzyny, Dziewicy i Męczennicy
Kraków
18.00 17.30
Msza św.
po Mszy św.
wykład dla wiernych
http://www.piusx.org.pl/komunikaty/2013/184

Atak na duchownego podczas Marszu Niepodległości 11.11.2013

Atak na duchownego podczas Marszu Niepodległości

Ks. Łukasz Szydłowski został zaatakowany podczas tegorocznego Marszu Niepodległości. Duchowny brał w nim udział wraz z młodzieżą ze szkoły prowadzonej przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X.

Gdy ksiądz Łukasz Szydłowski wraz z grupą wracając z marszu znalazł się w okolicy płonącej tęczy na Placu Zbawiciela został zaatakowany przez około 30-letniego mężczyznę. Agresor ewidentnie wzburzony widokiem księdza w sutannie uderzył duchownego w twarz, którego poraniły fragmenty  z rozbitych okularów.

Ks. Szydłowski mówiąc o incydencie podkreślił, że człowiek który go zaatakował uzasadniał swoją agresję kwestią pedofilii wśród duchowieństwa i „był wyraźnie rozgoryczony”. Jak wspomina jedna z uczennic, agresor zwracał się do duchownego w obraźliwy słowach nie szczędząc przykrych epitetów.

Napadnięty w trakcie Marszu Niepodległości kapłan należy do tradycjonalistycznego stowarzyszenia życia apostolskiego o nieuregulowanej sytuacji kanonicznej.

PCh24.pl
luk

Read more: http://www.pch24.pl/atak-na-duchownego-podczas-marszu-niepodleglosci,19196,i.html#.UoZvKPV4Qb8.facebook#ixzz2kwORjBCP
Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger