piątek, 30 września 2022

Dni Skupienia Rodzin – Bajerze 2022 (zdjęcia)

W dniach 26-31.08. rodziny z gdyńskiego Przeoratu uczestniczyły w specjalnie dla nich zorganizowanych Dniach Skupienia w pałacu w Bajerzu pod duchową opieką samego przeora – księdza Krzysztofa Gołębiewskiego. Był to pierwszy taki wyjazd integracyjny po ponad czteroletniej – intensywnej i owocnej działalności duszpasterstwa rodzin w FSSPX Gdynia. Ideę pobytu stanowiły: wspólna codzienna modlitwa (w tym poranna Msza Św. z kazaniem), nauki stanowe (dla niewiast i mężczyzn), a także integracja rodzin poprzez wspólne spędzenie czasu na różnych ciekawych aktywnościach (m.in. strzelanie z łuku i broni pneumatycznej, łowienie ryb czy rozgrywanie meczy piłkarskich). Wcześniej ustalony plan dnia zdecydowanie pomagał w organizacji, nawet tym rodzinom, które przyjechały z kilkumiesięcznymi maluchami. Każdy dzień rozpoczynał się Mszą Świętą, po której mamy i dzieci szykowały śniadanie. Później odbywały się osobne nauki dla niewiast i mężczyzn, z przerwą na modlitwę Anioł Pański w kaplicy, a dla dzieci – upragniony czas w pałacowym „tajemniczym” ogrodzie. Dobrym pomysłem okazało się zamówienie obiadów z pobliskiej karczmy, dzięki czemu codzienne organizowanie posiłków dla tak dużej ilości osób (ok. 40) nie było zbytnio uciążliwe. Przestrzeganie codziennego grafiku dodatkowo wspomagał pałacowy dzwon z długim sznurem, który chętnie był używany przez dzieci (oczywiście za uprzednią zgodą księdza). Wieczorami rodziny wraz z kapłanami chętnie spędzały czas przy ognisku prowadząc mniej i bardziej poważne rozmowy, a także oglądając gwiazdy i planety. W niedzielę – 28.08. dodatkowym punktem dnia było zwiedzanie pobliskiego Chełmna – średniowiecznego miasta nad Wisłą, w którym do dziś zachowała się szachownica ulic, kościoły z czerwonej cegły i ponad dwa kilometry oryginalnych murów miejskich. Rodzicom najbardziej podobała się słynna chełmińska Fara (z relikwiami św. Walentego), a dzieciom – naturalne lody domowej roboty, z lodziarni przy Rynku. Rodziny biorące udział w Dniach Skupienia były wspierane przez wspaniałych kapłanów. Serdeczne podziękowania należą się naszemu przewodnikowi duchowemu ks. Krzysztofowi za owocną opiekę duszpasterską – codzienną Mszę Św. z kazaniem, modlitwę oraz nauki stanowe, a także „luźne” rozmowy i świetną integrację ze wszystkimi uczestnikami. Jesteśmy także wdzięczni gospodarzowi pałacu – księdzu Edwardowi Wesołkowi za serdeczność i cierpliwość oraz za przybliżenie historii pałacu i oprowadzenie po olbrzymim ogrodzie, gdzie wiele roślin zostało zasadzonych przez niego osobiście. Dziękujemy również za zaangażowanie, zwłaszcza w zabawy z dziećmi, brata Wojciecha, na co dzień mieszkającego w pałacu. Gościnnie wspomógł nas także ksiądz Piotr Świerczek, który wygłosił kazanie na niedzielnej Mszy Św.
Wszyscy uczestnicy Dni Skupienia zgodnie przyznają, że ten krótki czas zaowocował duchowym rozwojem oraz umocnieniem rodzinnych i wspólnotowych relacji, tak potrzebnych na progu nowego roku szkolnego. Jak wielu z nas podkreśla – najważniejsza była codzienna możliwość adoracji Pana Jezusa i fakt, że mogliśmy mieszkać razem z Nim w pałacu! Mogliśmy także przebywać wśród wielu znamienitych kapłanów. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, że dał nam łaskę uczestnictwa w tym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że Dni Skupienia Rodzin zagoszczą na stałe w kalendarzu gdyńskiego przeoratu FSSPX.
źródło: https://gdynia.fsspx.pl/2022/09/20/dni-skupienia-rodzin-bajerze-2022-zdjecia/

czwartek, 29 września 2022

środa, 28 września 2022

wtorek, 27 września 2022

Filozofia chrześcijańska – spory trynitarne

Prelekcja prof. dr. hab. Artura Andrzejuka z cykli wykładów Akademii Andegavenum poświęconych tożsamości Europy i jej umysłowemu dziedzictwu (filozofia starożytna).

poniedziałek, 26 września 2022

VIII Pielgrzymka Tradycji Katolickiej do Gietrzwałdu

Co roku wierni korzystający z opieki duszpasterskiej księży Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X wyruszają w drogę, żeby nawiedzić któreś z licznych w Polsce sanktuariów. Najstarsza – Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej Warszawa–Jasna Góra – prowadzi do Częstochowy; niekiedy pątnicy zdążają do Dąbrówki Kościelnej, Dukli, Gietrzwałdu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Matemblewa, Soboty i Trzebnicy. Od paru lat największą frekwencją cieszy się pielgrzymka do miejsca, w którym w 1877 r. objawiła się Najświętsza Maryja Panna: w tym roku w VIII Pielgrzymce Tradycji Katolickiej do Gietrzwałdu wzięło udział ponad 850 osób z całej Polski.
Około godziny 10 w sobotę 10 września pielgrzymi wyruszyli z Olsztyna po polowej Mszy św., odprawionej przez ks. Karola Stehlina FSSPX, przełożonego Dystryktu Europy Środkowo-Wschodniej Bractwa św. Piusa X. Pielgrzymkę prowadził ks. Łukasz Szydłowski FSSPX.
Krótki odpoczynek na trasie Lwia część trasy do Gietrzwałdu prowadziła przez gęsty bór sosnowy; co jakiś czas zza drzew przebłyskiwała tafla któregoś z licznych mazurskich jezior. Pielgrzymi po drodze odmawiali różaniec, na różne melodie wyśpiewując Ave Maria. W czasie krótkich przerw na odpoczynek ks. Stehlin – stojąc na środku polanki albo leśnego duktu – robił krótkie wykłady. Mówił o ogromnym wpływie Matki Bożej na rozwój Bractwa św. Piusa X m.in. w Afryce, przypomniał również o samych początkach istnienia tego zgromadzenia: abp Marceli Lefebvre założył je w szwajcarskim Fryburgu – kantonie, który dzięki Najświętszej Maryi Pannie pozostał katolicką wyspą otoczoną przez morze protestantyzmu. Ks. Stehlin wspomniał o wielkim przywiązaniu założyciela Bractwa do Matki Bożej, której figura zgodnie z nakazem Arcybiskupa miała się obowiązkowo znajdować w centralnej części każdego seminarium Bractwa. Część wykładu została poświęcona tajemnicy kapłaństwa i temu, jak bardzo potrzeba nam teraz świętych kapłanów, którzy „rodzą dobre parafie”. Przełożony dystryktu podkreślił misyjną troskę o zbawienie dusz, która jest istotą kapłaństwa, i prosił pątników o modlitwę m.in. za obecnych na pielgrzymce przedseminarzystów. Ks. Stehlin wezwał do porzucenia „fałszywego pokoju”, czyli przywiązania do doczesnych, łatwo dostępnych atrakcji, a w zamian do zwrócenia się ku Chrystusowi za pośrednictwem Jego Najświętszej Matki.
Pielgrzymi pod kapliczką objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie Około godziny 16.30 pielgrzymi dotarli do sanktuarium. Przy figurze Matki Bożej Gietrzwałdzkiej modlili się i odśpiewali Bogurodzicę, a następnie zeszli do źródełka, przy którym odmówili Litanię do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Po pamiątkowej fotografii w znajdującym się nieopodal amfiteatrze pątnicy wzmocnili się serwowanymi tam gotowanymi kiełbaskami i domowym ciastem: jeszcze tego dnia większość z nich miała przed sobą długą drogę powrotną.
źródło i więcej zdjęć: https://news.fsspx.pl/2022/09/viii-pielgrzymka-tradycji-katolickiej-do-gietrzwaldu/
Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger