środa, 4 lutego 2009

W dniu dzisiejszym, 24 stycznia 2009 r., w dniu ogłoszenia przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, Dekretu Kongregacji ds. Biskupów z 21 stycznia 2009 r. o zdjęciu ekskomuniki z biskupów Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, przełożony FSSPX w Polsce, ks. Karl Stehlin, na zwołanej konferencji prasowej w kościele p.w. Niepokalanego Serca NMP w Gdyni odniósł się do bieżących wydarzeń. Obecne były TVN24, TV Info/Panorama oraz dziennikarka z lokalnego DZIENNIKA BAŁTYCKIEGO, pani Beata Jajkowska.

Ks. Karl Stehlin mówił o radości z tego faktu, o pewnej rehabilitacji Katolickiej Tradycji. Zaznaczył, że zostały usunięte przeszkody do rozmów teologicznych, które są istotą całego sporu. Następnie przeczytał „Komunikat Prasowy Przełożonego Generalnego Bractwa św. Piusa X bpa Bernerda Fellay’a” z 24.01.2009 r. oraz „List do Wiernych” z tego samego dnia.

Do godziny 22.00 telewizje nie nadały obszernej relacji, poza komunikatami w paskach u dołu ekranu: TVN 24: "Benedykt XVI zdjął ekskomunikę z czterech lefebrystów", TVP INFO: "Papież zdjął ekskomunikę nałożoną na czterech biskupów Bractwa św. Piusa X. Ekskomunikę nałożył na lefebrystów Jan Paweł II w 1988 roku", POLSAT NEWS: "Benedykt XVI unieważnił decyzję Jana Pawła II. Zdjął ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów"

Informacja własna
Piotr Błaszkowski

Podajemy dla prasy: FSSPX ma 493 kapłanów, 98 braci zakonnych, 73 oblatów, 145 Sióstr Bractwa, 215 seminarzystów, działa w 63 krajach, ma 6 seminariów, 127 przeoratów /domów zakonnych/ 450 świątyń, 86 szkół, 2 uniwersytety, 5 domów rekolekcyjnych, współpracuje z 18 zgromadzeniami żeńskimi i 9 męskimi. Wg kardynała Castrillona, Prefekta Komisji Ecclesia Dei, jest 600.000 wiernych korzystających z duszpasterstwa FSSPX.

śp. Jan Narloch

W styczniu bieżącego roku zmarł jeden z wiernych uczęszczających do kościoła p.w. Niepokalanego Serca NMP w Gdyni, których opiekunami duchowymi są księża Bractwa św. Piusa X.

Ten starszy wierny zawsze, mimo podeszłego wieku, był obecny wśród nas na Mszy świętej. Nie rzucał się w oczy, był raczej cichy i spokojny, ale całym sercem oddany walce o katolicką Mszę świętą.

Dzięki niemu trafiły do gdyńskiego przeoratu dwa bliskie sercu obrazy, jeden - Matki Boskiej Częstochowskiej, drugi - stary obraz, świętego Antoniego. W dniu, kiedy je przywieziono, wyraził nadzieję, że będą godnie czczone właśnie w środowisku Tradycji.

Jego Msza pogrzebowa została odprawiona w tymże kościele, zgodnie z jego życzeniem, i pożegnała go nie tylko grupa wiernych, ale przede wszystkim rodzina i bliskie mu osoby. Pogrzeb w Sopocie zgromadził także grono oddanych mu osób.

Redakcja Katolika Tradycji dołącza swoje wyrazy współczucia dla Rodziny i bliskich i nie zapomina o modlitwie za duszę pana Jana.
Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger