środa, 23 kwietnia 2014

Genialny Marcel Pérès dla Polskiego Radia PR II - XII 2013

PONIŻEJ SKRÓT BOGATEGO WYWIADU Z MARCELEM PERESEM, KTÓREGO OGROMNA WIEDZA JEST JAK PODRÓŻ PO HISTORII MUZYCZNEJ NASZEJ CYWILIZACJI.  CAŁE NAGRANIE NA http://www.polskieradio.pl/Player red KT

- W muzyce średniowiecznej szukamy śladów antyku; wierzymy, że jakaś nieprzerwana od tamtych czasów tradycja została zachowana. Można iść dalej tym tropem i pytać o ślady dawniejszych kultur w zabytkach starożytności – mówi wybitny francuski artysta i badacz.


Marcel Pérès jest jednym z tych nielicznych badaczy, którzy z niezwykłą jasnością i logiką widzą dzieje kultury jako całość i ciągłość. Sam swoją działalność, w której wraz z zespołem Ensemble Organum zajmuje się rekonstrukcją najstarszych dzieł muzycznych człowieka, postrzega w kategoriach misterium wskrzeszania.
- Chodzi o to, by archeologia muzyczna nie była zajęciem o charakterze jedynie muzealnym, muzykologicznym, o znaczeniu wyłącznie naukowym. Chodzi o to, by muzyka, którą się odkrywa, mogła zostać usłyszana i zagrana - wyjaśniał podczas rozmowy z Magdaleną Łoś i Klaudią Baranowską. Francuski badacz zwraca uwagę, że kompozycja muzyczna zawiera wiele treści, również pozamuzycznych. Nosi w sobie niejako DNA epoki, w której powstała, a także czasów wcześniejszych: - Jeśli weźmie się jakiś utwór z XI wieku, to można w nim dostrzec także ślady muzyki starszej, tej, która ukształtowała autora utworu - wyjaśnił. (...)
.Do wysłuchania nagrania zapraszają Magdalena Łoś i Klaudia Baranowska.
bch/mm 
za: http://www.polskieradio.pl/8/192/Artykul/1104817,Marcel-P%C3%A9r%C3%A8s-Grecy-dla-starozytnych-Egipcjan-byli-jak-amerykanscy-turysci

poniedziałek, 21 kwietnia 2014

FUNDACJA MNISZEK DOMINIKANEK TRADYCJI

Styczeń 2014 – Mniszki dominikańskie zaczynają fundację nowego klasztoru… i potrzebują waszej pomocy
NOWY KLASZTOR NIEPOKALANEJ

Brakuje nam jeszcze 75 000 € do uzbierania przed 31 maja, kiedy to zamierzamy kupić... z 250 000 €, których nie było wcale 1 stycznia 2014 !
Każdy dar, nawet najskromniejszy, jest oczekiwany z nadzieją i wdzięcznością: 10, 20, 30 € czy więcej: któż by nie mógł tyle dać? Będziemy wówczas pierwszymi, którzy skorzystają z łask wyjednanych przez te zakonnice, poświęcające całe swoje życie modlitwie i ofierze.
Jeśli zdecydujecie się na przelew z banku, prosimy o podanie nazwiska i adresu, abyśmy mogły podziękować i wysłać kwit podatkowy. .

FUNDACJA
Mniszki z Klasztoru Świętego Józefa nie mają dość cel, by pomieścić powołane kandydatki. Po 27 latach klauzurowego życia dominikańskiego w regionie Anjou, oto stają przed radosną koniecznością budowy nowego klasztoru.
Opatrzność poprowadziła je do Périgord, na posiadłość mającą 30 hektarów, zaklasyfikowaną jako miejsce pod ochroną. Budynki są piękne surowym i prostym pięknem, noszą mnisi charakter i tę cechę ubóstwa, która jest tak charakterystyczna dla Zakonu żebraczego. Wszystko tam jest odpowiednie, by zacząć służbę Bożą, zgodnie z powołaniem mniszek w samym sercu Kościoła, dla samego Boga i dusz, które pragnie On zbawić
Mniszki, które poświęciły swe życie Bogu w ciszy dziękują Wam za to, co dla nich uczynicie. Modlą i ofiarują się za Was, w stałym rytmie ich starodawnej dominikańskiej liturgii.

Widoki ujmują pokojem i ciszą, otwierają się na zielone i zalesione horyzonty, pomagające w życiu kontemplacyjnym, w skupieniu, w modlitwie.

Przyszły kościół monastyczny
Mimo dobrego stanu całości mniszki czekają ciężkie prace, by dostosować wnętrza, by pozwolić wspólnocie fundatorek zamieszkać w tej małej pustelni zbudowanej z kamieni lokalnych.  

JAK UDZIELIĆ POMOCY?

 Aby im pomóc, proszę wypisywać czeki na „A.M.D.A” Monastere Saint-Joseph, 10, avenue Jeanne de Laval, 49240 FRANCJA – na życzenie potwierdzeniePRZELEWY:
CIC: IBAN: FR76 3004 7142 9700 0428 7420 101BIC: CMCIFRPPCCP Nantes 6-958-58 BIBAN: FR84 2004 1010 1106 9585 8B03 224BIC: PSSTFRPPNTE


DOMINIKANKI KLAUZUROWE


http://laportelatine.org/images/puces/adresse.gifMonastère Saint-Joseph
10, avenue Jeanne-de-Laval
49240 Avrillé
FRANCE

http://laportelatine.org/images/puces/fax.gif02 41 69 69 65 [Fax]

Paweł Bębenek - Jaśnieje krzyż chwalebny

Rezurekcja w kościele św. Mikołaja w Krakowie, 1938(fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

niedziela, 20 kwietnia 2014

Pielgrzymka do Klebarka Wielkiego - 3 V 2014

Zapraszamy (Przeorat  FSSPX W Gdyni) na pielgrzymkę pieszą
do Sanktuarium Krzyża Św.
w Klebarku Wielkim (k. Olsztyna)

Pielgrzymka odbędzie się 3 maja br., w święto Znalezienia Krzyża Św.
godz. 9.30 wyruszenie pielgrzymki z Kaplicy pw. Matki Bożej Ostrobramskiej przy ul. Opolskiej 2 w Olsztynie. Pielgrzymka piesza ok. 8 km.
godz. 12.00 uroczysta Msza św. w Sanktuarium Krzyża Św., adoracja relikwii Krzyża Św. (możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami).
Następnie mały poczęstunek.

http://gdynia.piusx.org.pl/

Dominus sit in cordibus Vestris!

Radujmy się, bo Pan zmartwychwstał !
Niech zmartwychwstały Chrystus, Zwycięzca śmierci
Rozproszy wszelkie zwątpienia i zmartwienia
Niech wskrzesi w nas wiarę i nadzieję
Oraz bezgraniczną ufność ku Niemu
Niech napełni nas prawdziwym pokojem
Błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy!
Z okazji Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa składamy serdeczne życzenia obfitości wszelkich Łask Bożych oraz pogłębiania poczucia obecności Zmartwychwstałego w naszym życiu.
Dominus sit in cordibus Vestris!
Wielkanoc AD 2014
Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger