sobota, 3 marca 2018

"Polskie krucjaty? Nasi krzyżowcy wyprawiali się na Prusy"

- Polskimi krucjatami w XIII wieku były wyprawy przeciwko Prusom. To ukoronowanie przyswajania idei wojny krzyżowej. Myślano tak: uderzenie na pogan wspiera chrześcijaństwo i jego obronę Jerozolimy przed muzułmanami - mówiła w Dwójce prof. Maria Starnawska.

Fragment Drzwi Gnieźnieńskich, które zdobi 18 scen z życia św. Wojciecha od narodzin do męczeńskiej śmierci. Skrzydło prawe zawiera obrazy z działalności misyjnej świętego w Polsce i w Prusach (w układzie od góry do dołu)
Fragment Drzwi Gnieźnieńskich, które zdobi 18 scen z życia św. Wojciecha od narodzin do męczeńskiej śmierci. Skrzydło prawe zawiera obrazy z działalności misyjnej świętego w Polsce i w Prusach (w układzie od góry do dołu)Foto: shutterstock.com

Idea, która narodziła się pod koniec XI w. we Francji, gdy papież Urban II zaapelował do europejskich władców i rycerstwa o wyzwolenie Ziemi Świętej spod władzy niewiernych była początkiem wojen, które stały się ideałem średniowiecznym i rozprzestrzeniały się na całą Europę.

- Święta wojna to synteza wojny i chrześcijaństwa, które nie jest religią, jaka aprobowałaby użycie siły zbrojnej. Do XI w. Kościół patrzył z troską na rycerstwo, które dla próżnej chwały walczyło w turniejach i zabijało się wzajemnie. Ten rodzący się poważny problem w łonie chrześcijaństwa pomogła rozwiązać konieczność walki z islamem i wyparcia z Ziemi Świętej muzułmanów zagrażających Cesarstwu Bizantyjskiemu - powiedziała prof. Maria Starnawska zauważając, że pojawił się wówczas nowy typ wojny, która była zarazem pielgrzymką, jaką można było uzasadnić interesem chrześcijaństwa jako całości, a nie partykularnym interesem politycznym.

Zasadniczą rolę w udziale polskiego oręża w krucjatach odegrał św. Bernard z Clairvaux, opat cysterski i wielki autorytet Kościoła. - Nawoływał do drugiej krucjaty i widząc ogromny zapał stwierdził, że ci, którzy chcieliby udać się na wojnę, ale pochodzą ze zbyt odległych krajów, będą mieli podobną zasługę do krzyżowców walczących w Jerozolimie, jeśli ruszą na wrogów chrześcijaństwa, jakich mają w pobliżu. I tak druga krucjata stała się skoordynowanym atakiem przeciwko innowiercom i poganom - stwierdziła prof. Starnawska.

Jaki był udział zakonu cystersów w rozprzestrzenianiu się idei wypraw krzyżowych w Polsce? Czy królem Polski, o którym piszą kronikarze, że znalazł się w orszaku bizantyjskiego cesarza był Władysław II, najstarszy syn Bolesława Krzywoustego? Jaką rolę w odegrały w krucjatach Zakon Rycerski Grobu Bożego (bożogrobcy) i Zakon Maltański (joannici)? O tym w nagraniu audycji.

***
do odsłuchania: https://www.polskieradio.pl/8/4822/Artykul/2025323,Polskie-krucjaty-Nasi-krzyzowcy-wyprawiali-sie-na-Prusy

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego
Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski
Gość: prof. Maria Starnawska (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach)
Data emisji: 11.02.2018
Godzina emisji: 21.00

mko/bch

Brak komentarzy:

Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger