wtorek, 22 października 2013

Bp Athanasius Schneider w Polsce.

Bp Athanasius Schneider: "Trzeba przywrócić Chrystocentryczny kult, aby odnowić wiarę!"

Msza w Poznaniu
16 października o godz. 19.15, w kościele franciszkanów w Poznaniu, w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, pontyfikalną Mszę św. sprawował Jego Ekscelencja x. bp Athanasius Schneider, biskup pomocniczy archidiecezji astańskiej w Kazachstanie. W poznańskim sanktuarium po raz drugi w ostatnich latach była odprawiana liturgia pontyfikalna w klasycznym rycie rzymskim.
Piękno szat, gestów, śpiew, wnętrze świątyni, a wreszcie i przede wszystkim, postawa celebransa oddanego Ofierze, ukazywały licznie zgromadzonym wiernym, jak ważne akty dokonują się na ołtarzu. Dzięki tej liturgii mogli oni koncentrować się nie na samym celebransie i „akcji” w prezbiterium, lecz poprzez duchowe skupienie uczestniczyć w Rzeczywistości prawdziwie nie z tego świata w - w Ofierze, którą Syn składa Ojcu w czasie każdej Mszy św. i w Uczcie, która jest owocem tej Ofiary.
Poruszające było kazanie Księdza Biskupa. Wspomniał w nich świadectwa kapłanów, którzy Najświętszą Ofiarę sprawowali w łagrach sowieckich, potajemnie, z narażeniem życia. To, co uderza w tych świadectwach, to opisywany tam pietyzm wobec Postaci Eucharystycznych, wyrażany w dbałości o Partykuły, w gestach liturgicznych, zachowywanych w tamtych warunkach. Gesty te nie są tylko formą ale pełnią one rolę służebną wobec Rzeczywistości, której wyrażają o ochraniają niezwykłą, trudną do pojęcia Prawdę. Dlatego nawet w tak obcych i wrogich warunkach, jakim były łagry sowieckie, z niezwykłą, możliwą tam starannością, zachowywano liturgiczny pietyzm. Kaznodzieja zachęcił nas, żyjących dzisiaj, do „świętego współzawodnictwa” w tej dbałości o wyrażanie Jezusowi w Eucharystii należytej czci w dzisiejszym świecie. „Liturgia Kościoła zachodniego jest w wielkim kryzysie” - stwierdził. Kryzys ten odbiera współczesnym ludziom wiarę. Przez przywrócenie należytego miejsca dla pełnego czci, chrystocentrycznego kultu możliwe jest odrodzenie wiary. „Niech kapłani zwrócą się w czasie sprawowania Najświętszej Ofiary na powrót w stronę Pana, niech ku Niemu skierują postawę wiernych, niech wszyscy znowu padną na kolana przed Zbawicielem, a zacznie odradzać się wiara!” - mówił kaznodzieja.

Po Mszy św. w pobliskim Pałacu Działyńskich Ksiądz Biskup spotkał się z wiernymi, i chętnie odpowiadał na pytania dotyczące kultu Eucharystii, a także objaśniał, jakie postawy powinniśmy przyjmować wobec trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się Kościół. Uczestnicy spotkania mogli nabyć książkę autorstwa Księdza Biskupa Schneidera, pt. „Dominus est!” i uzyskać podpis Jego Ekscelencji. 

Brak komentarzy:

Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger