niedziela, 5 lutego 2017

Rzym: W mieście pojawiły się plakaty krytykujące papieża Franciszka

aktualizacja: 04.02
Foto: PAP/EPA
"Ze spokojem i dystansem" papież Franciszek zareagował na wiadomość o tym, że w sobotę rozwieszono w Rzymie dziesiątki krytykujących go plakatów. Informację o reakcji papieża podała Ansa. Włoska agencja wyjaśniła, że Franciszek dowiedział się o plakatach od swoich współpracowników.

Dziesiątki plakatów przeciwko papieżowi pojawiły się w kilku dzielnicach Rzymu - od okolic Watykanu po Zatybrze i historyczne centrum. Pod zdjęciem papieża z wyjątkowo ponurą miną zamieszczono słowa krytyki pod jego adresem. Włoskie media podały, że policja prowadzi dochodzenie, by ustalić, kto rozlepił plakaty. W tym celu sprawdzone zostaną zapisy z kamer zainstalowanych na rzymskich ulicach.
Tekst na plakatach napisany został w rzymskim dialekcie, a zaczyna się od zawołania: "A France'", co można przetłumaczyć: "Ej, Franek". Dalej tekst brzmi: "Wprowadziłeś zarząd komisaryczny w kongregacjach, usunąłeś księży, sprawiłeś, że poleciały głowy w Zakonie Kawalerów Maltańskich i u franciszkanów Niepokalanej, zignorowałeś kardynałów".
Słowa te odnoszą się do decyzji podjętych przez papieża, który przeprowadza reformę Kurii Rzymskiej i przebudowuje kongregacje. Franciszek nakłonił do dymisji Wielkiego Mistrza Zakonu Kawalerów Maltańskich Matthew Festinga i wprowadził zarząd komisaryczny we włoskim zakonie franciszkanów, pogrążonym w wewnętrznym kryzysie.
Po tych zarzutach postawiono pytanie skierowane do papieża: "Gdzie jest twoje miłosierdzie?".
Nikt nie podpisał się pod tymi plakatami, ale jak zauważają watykaniści, można je wiązać z konserwatywnymi środowiskami kościelnymi, które od dłuższego czasu krytykują linię pontyfikatu Franciszka, między innymi za jego adhortację apostolską "Amoris laetitia", gdzie zaproponował większe otwarcie i zrozumienie dla osób rozwiedzionych będących w nowych związkach.
Przeciwko temu dokumentowi, wydanemu po dwóch synodach na temat rodziny, protestuje kilku kardynałów, domagając się od papieża korekty tekstu. Watykan odpowiada, że takiej korekty nie będzie.

 http://www.rp.pl/Papiez-Franciszek/170209490-Rzym-W-miescie-pojawily-sie-plakaty-krytykujace-papieza-Franciszka.html#ap-1

Brak komentarzy: