piątek, 19 września 2014

Pożegnanie ks. Raivo Kokis FSSPX w Gdyni - 11.09.2014r.Ksiądz Raivo Kokis opuszcza Polsce i będzie prowadził apostolat na Łotwie, Estonii i Rosji Poniżej laudacja i fotorelacja z gdyńskiego przeoratu.

Ostatnio w gdyńskim Przeoracie mamy czas pożegnań
Dziś nadszedł czas na pożegnanie drogiego nam ks. Raivo

Pochodzisz z kraju tyle samo znanego co nieznanego. Z Łotwy, której rdzenni mieszkańcy podobno spotykają się z sobą tylko po to aby wspólnie pośpiewać. I tym właśnie anielskim śpiewem oraz pięknym graniem na naszych organach Nasz Drogi Ksiądz Raivo Kokis ujął nasze serca.

Pochodzisz z kraju o czterech historycznych krainach to jest  Liwonii, Kurlandii, Semigalii i Latgalii, które dzieliły przez pewien czas, w różnym stopniu, losy Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
I tak Latgalia – Inflantami Polskimi zwana - dzięki męstwu polskich żołnierzy nie została oderwana od Naszej Matki Kościoła  i nie pchnięta ku luterańskiej herezji, a Bogarodzica Agłońska nazywana Królową Północy nadal odbiera w swym sanktuarium hołdy katolickiego ludu. Pochodzisz z kraju gdzie języka polskiego nauczają w duchownym seminarium ryskim i który to język opanowałaś w stopniu doskonałym,
 a wprawne ucho odczyta w nim składnię i akcent pięknej, kresowej polszczyzny.

I tak kolejami łaski Bożej trafiłeś do Polski, o której pewnego razu, głosząc już jako kapłan kazanie w Krakowie powiedziałeś „Polska Ojczyzna nasza.” I taką Polskę jak Matkę najdroższą zapamiętaj.

Po święceniach w seminarium Bractwa św. Piusa X w Zaitzkofen niosłeś Katolicką Tradycją jak ten wędrowiec boży, od kaplicy do kaplicy za co zawsze dziękować Tobie będziemy.
Następnie osiadłeś w w przeoracie w Gdyni, a do nas wiernych zwracałeś się na kazaniu „umiłowana w Bogu Północy”.
I takich nas zapamiętaj.

Ale nie za długo dano Tobie cieszyć się niedzielną Mszą św. w gdyńskim przeoracie, gdyż wolą przełożonych zaniosłeś czystą naukę chrystusową do wiernych w Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim, których stałeś się opiekunem. Chwała Tobie za to poświęcenie i razem z wiernymi z tych kaplic dołączamy się do gromkiego Deo gracias!

 Kończąc tą skromną laudację zaśpiewajmy wspólnie, starając się nie fałszować ...

„Salve Regina...”
Gdynia 11.09.2014 


Brak komentarzy: