poniedziałek, 21 stycznia 2008

Gdynia i Amiens - podobieństwo?


... CZYLI AWANTURA O BRACTWO?


Okazuje się, że nie tylko Arcybiskup Gocłowski sugeruje w swoim liście, jakoby Bractwo powstało na skutek rzekomej schizmy Arcybiskupa. W Amiens (na zdjęciu Msza polowa z 20 stycznia br.) miejscowy Biskup, J.E. Jan Łukasz Bouilleret wydał 15 stycznia 2008 roku oświadczenie, w której tak o tym pisze: "Bractwo św. Piusa X narodziło się ze schizmy pomiędzy Arcybiskupem Lefebvrem i Stolicą Apostolską w 1988 roku. Wierni, którzy poszli za Arcybiskupem Lefebvrem znajdują się w łonie tego Bractwa. Odrzucają ważne osiągnięcia Soboru Watykańskiego II. Między innymi także mszę nowego rytu Pawła VI. Uznają jedynie mszę trydencką, nazywaną mszą Piusa V, za autentyczną. Ta sytuacja nie zmieniła się do dzisiaj."

Ksiądz Biskup cytuje też teologa, który twierdzi, że bycie wiernym Bractwa pociąga za sobą schizmę. Więc obaj hierarchowie mówią jednym głosem i to przeciw temu, co mówi się w Rzymie. Obaj sugerują, że Bractwo powstało na skutek schizmy - co jest oczywistą nieprawdą, gdyż Bractwo zostało w zupełnej zgodzie ze wszystkimi przepisami kościelnymi erygowane nie przez Arcybiskupa Lefebvre'a, ale przez J.E. Biskupa Charrière, Biskupa Fryburga, w 1970 roku!

Jednakże pod jednym względem oświadczenie Biskupa Amiens jest prawdziwsze, gdyż Biskup ten nie twierdzi, jakoby Bractwo odrzucało cały Sobór.

Oś sporu sytuuje tam, gdzie ona jest istotnie - w wolności religijnej i ekumenizmie oraz w reformie liturgicznej. Które nie stanowią przecież żadnego dogmatu, a wręcz przeciwnie, z wieloma dogmatami się kłócą! "Poza Kościołem nie ma zbawienia" - oto pewne teologicznie zdanie. Następne - "wierzę w JEDEN katolicki Kościół" - jest wyjęte z naszego katolickiego wyznania Wiary! Jak to się ma do wolności religijnej i ekumenizmu w wydaniu najgorszym z możliwych? Jak definicja Soboru Trydenckiego dotycząca Mszy świętej ma się do nowej mszy? Oto pytania, które należałoby zadać, nim się katolicko myślącego człowieka nazwie schizmatykiem, który "sam siebie wyklucza z Kościoła".Na zdjęciach: Msza w Amiens oraz Msza konsekracyjna kościoła pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Gdyni, w którym kapłani Bractwa co tydzień odprawiają Mszę św. Wszechczasów.

Brak komentarzy: