czwartek, 2 stycznia 2025
Wiadomości Katolickie 2 styczeń AD 2025
Koscioł w Polsce zmaa się zróżnymi wyzwaniami, najważniejszym jest pełzająca apostazja społeczeństwa polskiego. Jak jednak temu zarazić skoro sam skażony jest modernizmem i zamierza wprowadzić ,,synodalną rewolucję,, Franciszka. Oto niektóre środki zaradcze zaproponowane przez wpływowego hierarchę.
PAP przeprowadził wywiad z przewodniczącym KEP, arcybiskupem Tadeuszem Wojdą. Spytany o to, co będzie największym wyzwaniem dla Kościoła w Polsce w 2025 roku, duchowny odpowiedział:
"Sytuację Kościoła katolickiego oceniamy bardzo często patrząc na statystyki, które nie do końca oddają dynamikę życia wspólnoty. Odpływ ludzi z Kościoła jest wyrazem słabnącej wiary i to jest zdecydowanie poważniejszy problem. Choć z drugiej strony widać, że ci, którzy są, to coraz częściej ludzie mający pogłębioną wiarę, czego pewnym wskaźnikiem jest liczba przystępujących do komunii św. w niedzielę, osób należących do różnego rodzaju wspólnot, stowarzyszeń i ruchu czy korzystających z innych ofert duszpasterskich.
Wyzwaniem będzie także wspieranie zaangażowania świeckich w życie wspólnoty Kościoła w duchu synodu, który się zakończył.
Biorąc pod uwagę zmiany cywilizacyjne, ważną przestrzenią aktywności Kościoła, na którą trzeba będzie położyć większy akcent, jest duszpasterstwo rodzin, obrona życia poczętego, a więc ruchy pro-life oraz ochrona dzieci i młodzieży. Innym wyzwaniem jest pogłębianie formacji teologicznej wśród wiernych."
Duchowny odniósł się również do kwestii religii w szkołach:
"Na razie prowadzony jest dialog na kilku poziomach i próbujemy rozmawiać z rządem, władzami resortu edukacji narodowej. Nie czekając jednak na to, co będzie z religią w szkole, podejmujemy trud tzw. katechezy przyparafialnej dla różnych grup społecznych, która zaczyna się rozwijać w różnych diecezjach. Regularne spotkania dotyczą katechezy sakramentalnej przed pierwszą komunią świętą czy bierzmowaniem. Pracujemy nad wprowadzeniem jej także dla osób, które chcą pogłębiać wiarę i wiedzę z zakresu nauki Kościoła.
W archidiecezji gdańskiej od trzech lat prowadzimy np. formację dla katechistów świeckich, którzy są nie tylko nauczycielami lekcji religii w szkole, ale także zajmują się katechezą przy parafii."
Abp Wojda odniósł się do innych problemów Kościoła w Polsce. Całość i więcej na:
Źródło: https://www.niedziela.pl/artykul/108442/Przewodniczacy-Episkopatu-wypisywanie-sie-z-lekcji-religii-nie-oznacza-utraty
Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi organizuje w Krakowie protest przeciwko planom Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na stronie Stowarzyszenia czytamy:
„TAK dla edukacji, NIE dla deprawacji!
Rewolucja w polskiej edukacji dzieje się na naszych oczach. Skrajnie lewicowe programy, ukryte pod niewinnymi nazwami, mają zastąpić tradycyjne „Wychowanie do życia w rodzinie”.
Manifestacja, zorganizowana 1 grudnia w Warszawie, zgromadziła dziesiątki tysięcy ludzi, którzy wspólnie pokazali, że nie zgadzają się na wprowadzanie szkodliwych zmian, które uderzają w rodzinę, moralność i zdrowy rozwój naszych dzieci.
Chcemy kontynuować sprzeciw wobec rządowych planów i z Twoją pomocą zorganizować protest w Krakowie, który odbędzie się 12 stycznia 2025 roku, o godzinie 13:00 na Rynku Głównym.”
Na stronie można też wpłacić darowiznę.
Źródło: https://akcje.piotrskarga.pl/w-obronie-polskiej-szkoly/manifestacja/?ka=007762
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz