środa, 5 kwietnia 2023
Do you fast for 40 hours on Good Friday? Ancient Christian practice revealed
Post paschalny to pozostałość starożytnego 40, 48, czy też 24 godzinnego postu, a wspominanego przez św. Ireneusza z Leonu w liście do papieża św. Wiktora z roku 190 lub 191 r. Liczono go do Ostatniej Wieczerzy lub od godziny 8.00 Wielkiego Piątku. Właśnie do takiego postu zachęca dr Taylor Marschall.
Kościół tak go opisał. W Wielki Czwartek post pokutny przeradza się, wraz z zakończeniem Liturgii Czwartkowej (i Mszą Wieczerzy Pańskiej - liczony od 20.00) w post o zgoła odmiennych charakterze – post paschalny ostatecznie przygotowujący do duchowego przeżycia Wielkiej Niedzieli. A zatem na pytanie, „czy w Wielki Czwartek jest post”, możemy odpowiedzieć, że czas pokutny obowiązuje do czwartkowego wieczora. Rozpoczynający się jednak bezpośrednio po nim post paschalny, przechodzący w Wielki Piątek w post ścisły.
KPK z 1917 r. w Wielką Sobotę post - nie ścisły, ale paschalny - miał obowiązywać do godziny 12.00 – czyli zwyczajowego czasu święcenia pokarmów wielkanocnych.
Zwyczajowo jednak można go przedłożyć, aż po zakończenia sobotniej Wigilii paschalnej lub godziny 7.00 w Niedzielę Wielkanocną, kiedy Maria Magdalena zobaczyła zmartwychwstałego Jezusa.
Thank you for watching. Have you done the 40-hour fast on Good Friday? Please give encouragement to others who are considering it. - Taylor Marshall
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz