czwartek, 10 listopada 2016

Lubomierz: można już podziwiać bezcenne relikwie świętych


Można już podziwiać bezcenne znalezisko w kościele w Lubomierzu. W parafii św. Maternusa B.M. kilka miesięcy temu natrafiono na relikwie świętych, które gromadzone były przez około pięć wieków przez siostry benedyktynki, założycielki klasztoru. Skarby znalazł proboszcz w drewnianej skrzyni, ukrytej na plebanii kościoła. Zobaczcie zdjęcia!Foto:Ks. Erwin Jaworski

- To niezwykle cenne odkrycie. Niektóre z odnalezionych przedmiotów pochodzą z XIV wieku - mówi w rozmowie z Onetem ks. Erwin Jaworski. Oprócz relikwii świętych i błogosławionych, w skrzyni znajdowały się również szaty i naczynia liturgiczne.

Ukryte skarby

- Siostry benedyktynki gromadziły relikwie świętych od czasu powstania klasztoru w Lubomierzu. Wiedzieliśmy jedynie, że znajdują się one w jednym z poklasztornych budynków - tłumaczy proboszcz z parafii św. Maternusa.
Do odkrycia doszło kilka miesięcy temu. Na początku odnaleziono 30 relikwii. Następnie rozpoczęła się akcja przeszukiwania pomieszczeń, które nie były do tej pory odwiedzane przez nikogo. - Razem z osobami ze Stowarzyszenia Klasztor Lubomierz przeszukaliśmy m.in. strych i zakamarki kościoła i plebanii - dodaje kapłan.

Bezcenne relikwie świętych

Grupa poszukiwaczy natrafiła w końcu na stary kufer, który znajdował się we wnęce w pomieszczeniu dawnego archiwum parafialnego na plebanii. Jak się okazało, w jego wnętrzu znajdował się bezcenny skarb - zbiór około 300 relikwii świętych błogosławionych i męczenników.
- Większa ich część pozostała w oryginalnych, starych relikwiarzach. Na odwrocie jednego z nich znajduje się wykaz umieszczonych w nim relikwii. Ze spisanej ręcznie listy można odczytać, że są tam relikwie św. Maternusa - patrona lubomierskiej parafii oraz relikwie Świętych Apostołów: Piotra, Filipa, Jakuba, Bartłomieja, Tadeusza, Mateusza, Macieja, a także Marii Magdaleny - mówi ks. Erwin Janowski.

Starodruki z 1738 roku

Innym, równie cennym odkrytym w Lubomierzu skarbem benedyktynek są starodruki. Wśród nich znajduje się prawdopodobnie wrocławski "Mszał Rzymski Missale Romanum" pochodzący z 1738 roku. Egzemplarz ten ma wysoką wartość historyczną także ze względu na umieszczone w nim ryciny polskiego rytownika i ilustratora wielu prac religijnych Bartłomieja Strachowskiego.
Teraz wszystkie odnalezione skarby można podziwiać w kaplicy kościoła w Lubomierzu. Jak podkreśla w rozmowie z Onetem ks. proboszcz Erwin Janowski, "prawdopodobnie jesteśmy jedyną w naszym kraju świątynią z tak duża ilością relikwii świętych".
(DK)
 http://wroclaw.onet.pl/lubomierz-bezcenne-relikwie-swietych-mozna-juz-podziwiac/wme8qn

Brak komentarzy: