sobota, 7 marca 2015

Staropolski sposób śpiewania Różańca

By dowiedzieć się o religijności dawnych Polaków warto czasami zajrzeć do relacji obcokrajowców. To co się działo dla naszych przodków często było oczywiste – nikt więc o tym nie pisał. Obcy opisywali to, co było dla nich odmienną praktyką. Wielu rzeczy – zwłaszcza powszechnych zwyczajów nie znajdziemy. Tym bardziej wszelkie wzmianki cieszą.
Niewątpliwie do takich informacji należy relacja o tym jaki był staropolski sposób śpiewania Różańca. Jej autorem jest Gaspard de Tende. Jego Relacja historyczna o Polsce wydana w ubiegłym roku przez Muzeum Pałac w Wilanowie w tłumaczeniu Tomasza Falkowskiego z wprowadzeniem Macieja Foryckiego sama w sobie warta jest polecenia i uważana była w swych czasach za źródło wiarygodne, skoro niejedno z niej powtórzono w Historii Polski Bernarda O’Connora.  Trudno się dziwić, skoro doktor O’Connor w Rzeczypospolitej był niecały rok, a skutkiem tego powstała Historia stanowi w wilanowskim wydaniu opasły tom, zaś Relacja jest prawie trzy razy chudsza, mimo, że jej autor przez wiele lat przebywał w Polsce. Przybył bowiem na początku lat sześćdziesiątych, by dość szybko zostać skarbnikiem, sekretarzem i najbliższym doradcą Ludwiki Marii, a po jej śmierci dworzaninem Jana Kazimierza, z którym wrócił do swej ojczyzny. Po pięciu jednak latach powrócił jako sekretarz posła francuskiego i spędził u nas lat kilkanaście. Autor Relacji dobrze więc znał dawną Polskę. Ponadto był zainteresowany sprawami religii, skoro wydał tłumaczenia kazań św. Augustyna. Podejrzewany jest nawet o skłanianie się ku jansenizmowi. Nie ulega więc wątpliwości, że nasz informator był zainteresowany poruszaną sprawą i jego relacja jest w wysokim stopniu wiarygodna:

„Wszędzie , a zwłaszcza w parafiach, podczas sumy śpiewa się coś po polsku. Każdego dnia odmawia się w tym języku różaniec we wszystkich kościołach dominikańskich, w czym uczestniczą ludzie  – po jednej stronie mężczyźni, po drugiej kobiety; mężczyźni, i tylko oni. śpiewają Ave Maria, a kobiety, również same, śpiewają Sancta Maria.

 http://podawnemu.art.pl/staropolski-sposob-spiewania-rozanca/

Brak komentarzy: