piątek, 3 października 2014

Tradycjonalistyczny biskup odwołany za "złe zarządzanie"


Tradycjonalistyczny biskup odwołany za
Bp Rogelio Livieres Plano (fot. YouTube)
Bp Rogelio Livieres Plano został odwołany z urzędu ze względu na „złe zarządzanie diecezją” i „brak jedności” z innymi biskupami - poinformował Watykan. Nie ma mowy o nadużyciach seksualnych.
Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi SJ poinformował, że odwołanie tradycjonalistycznego biskupa Ciudad del Este w Paragwaju nie miało niczego wspólnego ze skandalami obyczajowymi. Media na całym świecie informowały, że bp Livieres został odwołany ze względu na osobę ks. Carlosa Urrutigoity’ego. Kapłan ten był w przeszłości oskarżany o molestowanie seksualne kleryków; został przeniesiony – z inicjatywy Watykanu – właśnie do tradycjonalistycznej diecezji Ciudad del Este. Po pewnym czasie został tam wikariuszem generalnym; wcześniej w tym roku, po kontroli Watykanu, został przez bp. Livieresa zdjęty z tej funkcji.
Wobec tego spekulowano, że odwołanie bp. Livieresa ma związek z osobą ks. Urrutigoity’ego; podawano, jakoby bp Livieres mógł ukrywać kolejne skandale wykorzystywania seksualnego kleryków.
Watykan poinformował jednak, że to nieprawda. Bp Livieres został odwołany wyłącznie z powodów „duszpasterskich”, a nie ze względu na jakiekolwiek skandale.
Bp Livieres rzeczywiście był od dłuższego czasu skonfliktowany z większością biskupów swojego kraju. Sam tłumaczył, że wynika to przede wszystkim z faktu, iż stworzył własne seminarium, w którym kształcono kleryków w sposób odmienny od przyjętego w innych diecezjach. W Ciudad del Este ogromny nacisk kładziono na tradycyjną liturgię.
pac/radio watykańskie 
za: http://www.fronda.pl/a/tradycjonalistyczny-biskup-odwolany-za-zle-zarzadzanie,42205.html
29.09.2014, 16:59

Brak komentarzy: