niedziela, 15 czerwca 2014

Mary Wagner na wolności!

Toronto: Mary Wagner działaczka ruchu pro-life w Kanadzie, która od 23 miesięcy przebywała w areszcie śledczym w Milton, została w czwartek 12 czerwca zwolniona po tym jak sędzia wydał wyrok w jej sprawie - orzekając dwu letni okres próbny (probation) oraz zakaz zbliżania się do klinik aborcyjnych na odległość mniejszą niż 100 m. Pobyt w areszcie został zaliczony na poczet zasądzonej kary  9 miesięcy więzienia. Mary Wagner była oskarżona o naruszanie "stref ochronnych" wokół klinik aborcyjnych w Toronto, gdzie dokonuje się aborcji na żądanie. Modliła się tam i rozdawała ciężarnym białe róże.

Mary Wagner wyszła z sali sądowej uradowana i dziękowała obecnym, w tym licznej grupie Polaków mieszkających w Kanadzie, za wsparcie i pomoc. Zofia Milczarczyk z London powiedziała "Gońcowi", że gratulując i dziękując dała Mary Wagner obrazek ze św. Janem Pawłem II.

Orzekając wyrok sędzia Fergus O'Donnell wyraził uznanie dla postawy skazanej i wierności wyznawanym wartościom, jednak uznał, że musi ją ukarać za złamanie prawa. Wcześniej sędzia nie zgodził się na powołanie przez obronę świadków, którzy zeznawaliby na temat człowieczeństwa dziecka nienarodzonego. Obrońca mecenas Charles Lugosi dowodził, że Mary Wagner działała w stanie wyższej konieczności broniąc bezbronnych ludzi przed śmiercią. Sąd odrzucił taką argumentację Prokurator Tracey Vogel uznała, że sprawa z prawnego punktu widzenia jest prosta i wielokrotnie rozstrzygnięta precedensowymi decyzjami Sądu Najwyższego.

Mecenas Lugosi wskazywał, że w sprawie Mary Wagner chodzi o jedną z fundamentalnych rzeczy, - czy państwo ma prawo definiować arbitralnie kogo uznajemy za człowieka, a kogo nie. Sprawa odbiła się szeorkim echem poza Kanadą w tym w Polsce; niedawmo ekipa filmowa dokumentalisty Grzegorza Brauna zbierała materiały do filmu na temat Mary.

Po zwolnieniu Mary Wagner chce odpocząć i pojechać do swej licznej rodziny w Kolumbii Brytyjskiej. Mecenas Lugosi nie wyklucza apelacji.
Źródło: http://www.goniec.net/goniec/inne-dzialy/wiadomosci-kanadyjskie/mary-wagner-na-wolno%C5%9Bci.html
ZOBACZ też: Grzegorz Braun kręci film o jednym z najważniejszych procesów naszej epoki

Biuro Prasowe
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Brak komentarzy: