środa, 23 kwietnia 2014

Genialny Marcel Pérès dla Polskiego Radia PR II - XII 2013

PONIŻEJ SKRÓT BOGATEGO WYWIADU Z MARCELEM PERESEM, KTÓREGO OGROMNA WIEDZA JEST JAK PODRÓŻ PO HISTORII MUZYCZNEJ NASZEJ CYWILIZACJI.  CAŁE NAGRANIE NA http://www.polskieradio.pl/Player red KT

- W muzyce średniowiecznej szukamy śladów antyku; wierzymy, że jakaś nieprzerwana od tamtych czasów tradycja została zachowana. Można iść dalej tym tropem i pytać o ślady dawniejszych kultur w zabytkach starożytności – mówi wybitny francuski artysta i badacz.


Marcel Pérès jest jednym z tych nielicznych badaczy, którzy z niezwykłą jasnością i logiką widzą dzieje kultury jako całość i ciągłość. Sam swoją działalność, w której wraz z zespołem Ensemble Organum zajmuje się rekonstrukcją najstarszych dzieł muzycznych człowieka, postrzega w kategoriach misterium wskrzeszania.
- Chodzi o to, by archeologia muzyczna nie była zajęciem o charakterze jedynie muzealnym, muzykologicznym, o znaczeniu wyłącznie naukowym. Chodzi o to, by muzyka, którą się odkrywa, mogła zostać usłyszana i zagrana - wyjaśniał podczas rozmowy z Magdaleną Łoś i Klaudią Baranowską. Francuski badacz zwraca uwagę, że kompozycja muzyczna zawiera wiele treści, również pozamuzycznych. Nosi w sobie niejako DNA epoki, w której powstała, a także czasów wcześniejszych: - Jeśli weźmie się jakiś utwór z XI wieku, to można w nim dostrzec także ślady muzyki starszej, tej, która ukształtowała autora utworu - wyjaśnił. (...)
.Do wysłuchania nagrania zapraszają Magdalena Łoś i Klaudia Baranowska.
bch/mm 
za: http://www.polskieradio.pl/8/192/Artykul/1104817,Marcel-P%C3%A9r%C3%A8s-Grecy-dla-starozytnych-Egipcjan-byli-jak-amerykanscy-turysci

Brak komentarzy: