niedziela, 31 grudnia 2023

What’s our 2024 Catholic Game Plan? You’re invited!

#DrTaylorMarshall #DrTaylorMarshallPodcast #Christianity

piątek, 29 grudnia 2023

ZNAK Z NIEBA ! Piorun pozbawił kluczy piotrowych Franciszka !

rys: gloria Tv za: https://www.youtube.com/watch?v=HQ4Z9-LoQHU..........................................................................................Tłumaczenie: W urodziny Jorge Mario Bergoglio, na kilka godzin przed oficjalną normalizacją grzechu, kiedy fałszywy papież podpisał Dokument Fiducia Supplicans, w którym dozwolone i zachęcane jest błogosławienie par osób pogrążonych w poważnym grzechu ( cudzołóstwie lub czynnym praktykowania homoseksualizmu), figura św. Piotra w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w San Nicolás w Buenos Aires w Argentynie utraciła klucz do prawej ręki. Jak? Mówi się, że za pomocą pioruna, będącego konsekwencją straszliwej burzy, która spustoszyła okolicę. Tak czy inaczej, najważniejsze jest to, dlaczego i dlaczego pojawił się ten znak i tego dnia w sanktuarium maryjnym w Argentynie W tym filmie to analizujemy. Obecna figura św. Piotra w argentyńskim Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w miesięc San Nicolás jest teraz wołaniem z nieba, ponieważ fałszywy papież, któremu brakuje łaski stanu i figury św. Piotra, podobnie jak Bergoglio, NIE MA KLUCZ Z KRÓLESTWA NIEBO, to nie przypadek. Co współwinni lub tchórzliwi pasterze milczą, krzyczy niebo. To wszystko nie będzie za darmo, będzie miało konsekwencje. Jeśli film Ci się spodobał, prosimy o DUŻE UDOSTĘPNIANIE. (...)
El día del cumpleaños de Jorge Mario Bergoglio, pocas horas antes de que se oficializara la normalización del pecado al firmar el falso papa el Documento Fiducia Supplicans, donde se permite y alienta a bendecir a las parejas de personas en pecado grave (en adulterio, o en el ejercicio activo de la homosexualidad), la estatua de San Pedro en el Santuario de Nuestra Señora del Rosario de San Nicolás, en Buenos Aires, Argentina, sufría la pérdida de la llave de su mano derecha. ¿Cómo? Se dice que por medio de un rayo, consecuencia del terrible temporal que devastó la zona. Sea como sea lo principal es por qué y para qué de ese signo y en ese día, en un santuario mariano en Argentina. En este vídeo lo analizamos. La actual estatua de San Pedro en el Santuario argentino de Nuestra Señora del Rosario de San Nicolás es ahora todo un grito del cielo, porque el falso papa que carece de gracia de estado y la estatua de san Pedro, como Bergoglio, NO TIENE LA LLAVE DEL REINO DE LOS CIELOS, no es casualidad. Lo que los pastores cómplices o cobardes callan, el cielo lo grita. Todo esto no saldrá gratis, tendrá consecuencias. Si te gusta el vídeo, por favor, COMPARTE MASIVAMENTE. Gracias. Contacto: caminandoconlossantos@gmail.com Telegram: Arturo Periodista Católico Rumble: art5335 Youtube: Arturo Periodista Católico y Arturo Periodista Católico 3... https://www.youtube.com/watch?v=aU9agtQ1Tgg&t=0s

środa, 27 grudnia 2023

27 grudnia wspominamy Jana Ewangelistę

27 grudnia wspominamy Jana Ewangelistę (Jana Apostoła, Jana Teologa; grec. Ιωάννης), "syna gromu", najmłodszego ucznia Pana Jezusa, który pozostał z Nim aż do końca Drogi Krzyżowej. Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela, ale potem razem ze św. Andrzejem poszedł za Jezusem (J 1, 35-40). Autor ostatniej z czterech Ewangelii, zwanej Ewangelią mistyczną, trzech listów oraz Apokalipsy. Był synem Zebedeusza i Salome, młodszym bratem Jakuba (Większego) Starszego Apostoła.

wtorek, 26 grudnia 2023

Ostro jak brzytwa, czyli rzecz o książkach: "O wychowaniu narodowym" (Marta Cywińska)

Kiedy myślimy o silnej i wspaniałej Polsce, widzimy potęgę husarii. Jednak klucz do sukcesu naszych przodków tkwił w odpowiednim wychowaniu młodzieży w poczuciu odpowiedzialności i miłości do Ojczyzny. Czas odbudować tradycję domu polskiego i wychowania narodowego, które komuniści z uporem niszczyli! Książka dr Marty Cywińskiej wskaże nam, jak Polacy wychowywali swoje dzieci na bohaterów i jak odnowić tę tradycję w XXI wieku! (źródło: capitalbook.com.pl)

poniedziałek, 25 grudnia 2023

Dr. Taylor Marshall's Christmas Morning Message

#Christianity
In this fireside chat, I read the Gospel of Luke's Nativity Story and shared my Christmas morning thoughts. I hope you enjoy it and find encouragement in Christ. Merry Christmas!

Przegląd tradycjonalistyczny #60 - Kamil Klimczak, Piotr Błaszkowski

Stefan Dziekoński „Niespodziewany gość”

I kończymy na dzisiaj – pomyślał Stanisław odchodząc od kasy w osiedlowym sklepiku. Była Wigilia, więc szef zarządził, że dziś zamykają nieco wcześniej. Zmiana Stanisława normalnie skończyłaby się o 22. Inne osiedlowe sklepy zamykały dziś swoje podwoje około godziny 14, więc miejsce pracy mężczyzny przeżywało od kilku godzin prawdziwe oblężenie. Na szczęście w domu wszystko było już gotowe; jego żona, Maria aż do wczoraj przygotowywała z nim potrawy. Wychodząc z pracy Stanisław spostrzegł, że rozpętała się istna śnieżyca. Gdyby nie fakt, że sklepik znajdował się na tym samym blokowisku, w którym mieszkał z żoną, to do domu wracałby taksówką, o ile w ogóle było rozsądnie jeździć czy nawet wystawiać nos w taką pogodę. Było ciemno, dochodziła 18. W okolicy nie widział nikogo, wszyscy już pewnie siedzieli przy wigilijnych stołach. Chyba tylko członkowie służb mieli gorzej od…
- Przepraszam – rozległ się obok niego jakiś głos. Obejrzał. Obok niego stała młoda kobieta, miała najwyżej dwadzieścia lat. Twarz miała zaczerwienioną od zimna, drżała. - Przepraszam – powtórzyła – czy w stronę ulicy Modrej to w tamtą stronę? – pokazała przed siebie. Stanisław zastanowił się chwilę. - Przykro mi, nie mam pojęcia. Nie kojarzę tej nazwy. To chyba nie w okolicy. Kobieta westchnęła ciężko. - Czyli musiałam coś pokręcić. No nic, dziękuję, jeszcze zerknę na mapę miasta w Internecie. Stanisław przyjrzał się jej. Obudziło się w nim współczucie. Autobusy miały tu skłonność do spóźniania się, pogoda była fatalna, a dziewczyna wyglądała na zmarzniętą i zagubioną. Niemal nie zastanawiając się nad tym, co robi, powiedział: - Zapraszam do mnie do domu na kolację wigilijną – uśmiechnął się lekko – mogłaby by być pani moim niespodziewanym gościem. Spojrzała na niego zaskoczona, po chwili w jej oczach pojawił się cień niepokoju. Stanisław chciał palnąć się w głowę. Spotkany chwilę wcześniej dwa razy starszy od niej facet zaprasza ją do domu. Pogratulować wyczucia. - Ja i moja żona – ostatnie dwa słowa nieznacznie zaakcentował – z radością panią ugościmy. Mam nadzieję pomyślał, że Maria zrozumie, dlaczego ją zaprosiłem tę dziewczynę.
W ciągu kilkuminutowej drogi do domu dowiedział się, że jego nowa znajoma ma na imię Katarzyna i przyjechała do jego miasteczka na święta w odwiedziny do kuzynki, która niedawno się tu przeprowadziła. Przez roztrzepanie, Katarzyna wsiadła na dworcu w zły autobus, a swoją pomyłkę dostrzegła mocno poniewczasie. Stanisław zastanawiał się w międzyczasie, jak zaanonsuje niespodziewanego gościa żonie. Gdy wraz z Katarzyną przekroczyli próg mieszkania, usłyszał z kuchni: - Kochanie, przebierz się i siadamy do stołu! - Maryś, czy mogłabyś tu na chwilę przyjść? - O co…? Maria spojrzała zaskoczona na Katarzynę, a następnie na męża. - No więc to jest Katarzyna – zaczął Stanisław – spotkałem ją w drodze do domu, była w sytuacji podbramkowej, więc zaprosiłem ją jako niezapowiedzianego gościa. Maria momentalnie odzyskała fason i uśmiechnęła się w sposób jedynie trochę wymuszony. - Wszystko mi opowiecie. Miło mi cię poznać, Katarzyno. Piętnaście minut później lody zostały przełamane. Katarzyna chętnie opowiadała o swoich studiach i zamiłowaniu do fotografii. W międzyczasie zadzwoniła do swojej kuzynki, która obiecała przyjechać po nią nad ranem, gdy śnieżyca miała już ustać. Po podzieleniu się opłatkiem cała trójka zasiadła do wieczerzy. - A to zdjęcie – Katarzyna wskazała na oprawione w ramkę zdjęcie kilkumiesięcznego malca – to państwa wnuczka? Jest bardzo piękna. Przy stole zapadła cisza. Gosia, córka Stanisława i Marii zmarła niecałe pół roku po narodzeniu. Syndrom nagłej śmierci łóżeczkowej odebrał im dziecko. - To nasza córka – odparła grobowym głosem Maria – zmarła jako niemowlę. Katarzyna delikatnie ujęła ją za dłoń. - Przykro mi, współczuję z całego serca. - Dziękuję – uśmiechnęła się Maria. Stanisław ukradkiem otarł łzę. Dalsza część wieczerzy wigilijnej przebiegła w znacznie weselszej atmosferze. Pod choinką znalazł się nawet drobny prezent dla Katarzyny. Młoda kobieta obiecała świętemu Mikołajowi, że nie pozostanie mu dłużna. Stanisław i Maria wymienili porozumiewawcze spojrzenia.
Kilka godzin później wszyscy poszli spać. Katarzyna dostała śpiwór i położyła się w salonie. W środku nocy Stanisław jednak nagle się obudził. Marii nie było w łóżku. Wyszedł na korytarz. W maleńkim pokoiku, który Maria nazywała swoim gabinetem – w końcu tu powstawały jej powieści – paliło się światło. Kobieta siedziała przy biurku i pisała. Jej palce szybko i mocno uderzało w klawisze laptopa, a Stanisław wiedział już o co chodzi. Maria przez pracę usiłowała oderwać się od jakiegoś zmartwienia. Mężczyzna cicho zapukał we framugę drzwi. - Cześć, nocny marku – powiedział z ciepłym uśmiechem. - Cześć, kochanie – odpowiedziała również się uśmiechając – idź spać, coś mnie naszło, żeby popisać. - Przecież widzę, że coś cię gryzie. Chodzi o Katarzynę? Wiem, że nie skonsultowałem z tobą… - Nie, nie, postąpiłeś jak prawdziwy dżentelmen. Takiego mężczyznę pokochałam: wrażliwego, opiekuńczego, który przyjmie pod dach kogoś, kto potrzebuje pomocy. Zresztą Katarzyna to wspaniała osoba. Nawet… - urwała. Stanisław przyjrzał jej się uważnie. - Tak? Maria westchnęła. - To głupie, wiem. Takie rzeczy zdarzają się wyłącznie w filmach. Tylko, że, wiesz, tak gdzieś z tyłu głowy miałam taką myśl… ach, nieważne, to i tak bez sensu. Stanisław uklęknął przed fotelem na którym siedziała i swoim czołem dotknął jej czoła. - Mnie możesz powiedzieć wszystko. Westchnęła. - Nie wierzę w to, ale tak z tyłu głowy męczy mnie taka myśl. A jeśli Katarzyna to nasza córka? W sensie jej duch. Boże, co ze mnie za pisarka, zdania sklecić nie mogę – głos zaczął jej się łamać, z oczu zaczęły płynąć łzy. Stanisław czule scałował jedną z nich. - Jest Boże Narodzenie. Jeśli miałby się zdarzyć cud, to czemu akurat nie dzisiaj? Gdyby nasza kruszynka żyła, byłyby w tym samym wieku. Oczywiście, to nie ona, ale… - głos Marii przeszedł w cichy szloch. Płakał też Stanisław. Jemu też taka myśl przemknęła przez głowę, ale nie przywiązał do niej większej wagi. Oboje mocno się przytulili szukając w ramionach drugiej połówki ukojenia. Płakali cicho jednocześnie wzajemnie dając sobie siłę.
- Czy wszystko w porządku? – dobiegł z korytarza głos Katarzyny. Stanisław i Maria otarli łzy. - Tak – odparła Maria – po prostu po nocy naszło nas na wspomnienia. - Nie chciałam się narzucać. - Nie narzucasz się – powiedziała Maria – jak nie możesz spać, to zapraszamy. Zrobimy sobie nocne Polaków rozmowy, ja już i tak nie będę dziś pisała. Katarzyna dostrzegła zaschnięte ślady łez na twarzach małżeństwa. Szybko dodała dwa do dwóch. Pomyślała: „raz kozie śmierć”. - Kiedy dziś pojawił się temat państwa córki nie chciałam rozdrapywać starych ran. W mojej rodzinie także miała miejsce podobna tragedia. Kiedy miałam pięć lat, moja mama zaszła w ciążę. Cieszyłam się, że będę miała młodszego braciszka, którym będę się opiekować i który będzie mnie kochał. W siódmym miesiącu ciąży zaczęły się komplikacje, w końcu mama poroniła. Nie ma dnia, żebym o nim nie myślała. Jeśli w czymś to państwu pomoże, to ja również myślę dziś o ukochanej, zmarłej osobie. Co ja bym dała, żeby spędzić z Bartkiem choć kilka miesięcy. - Dziękujemy i współczujemy z całego serca – powiedziała Maria. - Widocznie wszystkim zebrało się dziś na wspomnienia – stwierdził Stanisław – ale nawet jeśli są one smutne, to jestem przekonany, że świadczy to o tym, jak kochaliśmy i nadal kochamy tych, którzy odeszli. Zapadła chwila milczenia, każdy myślał o słowach Stanisława. Po dłuższej chwili znowu odezwała się Katarzyna. - Jeszcze raz dziękuję, że przyjęli państwo pod swój dach taką gapę jak ja. Chyba bym zamarzła w tej śnieżycy. Albo miała bliskie spotkanie trzeciego stopnia z wypadkiem drogowym. - Daj już spokój z tym państwem – żachnęła się Maria – po tej wigilii jesteśmy już prawie jak rodzina. - I pewnie lada moment to „prawie” zniknie – zaśmiał się Stanisław. - Mam pewien pomysł – odezwała się nagle Katarzyna. – Jest już po północy, zaczęło się Boże Narodzenie. Co byście państ… co byście powiedzieli na wspólne kolędowanie? Cisza nocna ciszą nocną, ale te ściany nie są chyba z gipsu. - Chyba nawet wiem, od jakiej kolędy zaczniemy – skinął z uznaniem głową Stanisław.
Chwilę później w gabinecie Marii rozległy się trzy czyste, choć niewprawione w śpiewie głosy. Brzmiała w nich tęsknota, smutek, ale też nadzieja na ponowne spotkanie, gdzieś, gdzie nie sięga śmierć. „A nadzieja znów wstąpi w nas, Nieobecnych pojawią się cienie. Uwierzymy kolejny raz, W jeszcze jedno Boże Narodzenie. I choć przygasł Świąteczny gwar, Bo zabrakło znów czyjegoś głosu. Przyjdź tu do nas i z nami trwaj, Wbrew tak zwanej ironii losu.
Daj nam wiarę, że to ma sens, Że nie trzeba żałować przyjaciół. Że gdziekolwiek są dobrze im jest, Bo są z nami choć w innej postaci. I przekonaj, że tak ma być, Że po głosach tych wciąż drży powietrze, Że odeszli po to by żyć. I tym razem będą żyć wiecznie.”
Ranek przyniósł piękną pogodę. Śniegu było po kolana, gdzieniegdzie niemal po pas, ale trwało już odśnieżanie ulic. Przed dziesiątą po Katarzynę przyjechała kuzynka. Pożegnanie było wylewne, zarówno Katarzyna jak i jej krewna zaprosiły Stanisława i Marię na Sylwestra. Po odjeździe obu kobiet małżeństwo jeszcze chwilę stało na osiedlowym parkingu. Maria delikatnie ucałowała męża w policzek. - A to za jakiej okazji? – zaśmiał się. - Po pierwsze, bo jesteś najcudowniejszym mężem na świecie. Po drugie, bo masz oko do niespodziewanych gości na Wigilię. Początkowo byłam trochę sceptyczna, ale obecność Kasi dała mi wiele szczęścia. - Mnie również. - Mam nadzieję, że nasza kruszynka mogła zobaczyć i usłyszeć wczorajszą Wigilię. Powiem ci, że choć nie są tą samą osobą to chcę, by choć trochę dobra, jakim mogłabym obdarować naszą córeczkę, dostało się Kasi. Czuję, że wczorajszy dzień był początkiem pięknej przyjaźni. Ujęli się za ręce i ruszyli w kierunku domu.
autor: Stefan Dziekoński, ilustracje: pixabay

niedziela, 24 grudnia 2023

Boże Narodzenie AD 2023

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Wam/Ci pokoju Chrystusowego, zdrowia i błogosławieństwa Bożego i opatrzności Bożej. Niech nadchodzący nowy rok przyniesie Wam, jak najwięcej bożych łask, życzę Wam również, abyście doświadczali bożej mocy każdego dnia i by Pan Jezus zawsze był przy Was. Redakcja

czwartek, 21 grudnia 2023

Komunikat przełożonego generalnego Bractwa św. Piusa X, 20 grudnia 2023

Kto Mnie miłuje, zachowuje – i uczy zachowywać – moje przykazania Z głębokim niepokojem przyjęliśmy ogłoszenie przez prefekta Dykasterii Nauki Wiary deklaracji Fiducia supplicans, dotyczącej błogosławienia związków nieregularnych oraz homoseksualnych, zwłaszcza że ten dokument został podpisany przez samego papieża.
Choć deklaracja podkreśla, że [dykasteria] stara się zapobiec dezorientacji, do jakiej prowadziłoby utożsamianie błogosławieństwa udzielanemu takim nielegalnym związkom z błogosławieństwem małżeństwa między mężczyzną a kobietą1, w istocie nie zapobiega ani dezorientacji, ani zgorszeniu: nie tylko naucza, że sługa Kościoła może ściągać Boże błogosławieństwo na takie grzeszne związki, ale przez ten fakt utwierdza pozostających w nich ludzi w grzechu.
Udzielenie „błogosławieństwa” miałoby polegać jedynie na proszeniu Boga, poza sprawowaną liturgią, żeby „wszystko, co w ich [tj. członków „błogosławionej” pary] życiu oraz relacji jest prawdziwe, dobre oraz po ludzku ważne, zostało ubogacone, uzdrowione i uwznioślone przez obecność Ducha Świętego”2. Jednak przekonywanie tych, którzy żyją w związku ze swej natury grzesznym, że mógłby on posiadać jakąkolwiek pozytywną wartość, jest najgorszą formą zwodzenia, a także wyrazem braku miłości dla tych zagubionych dusz. Jest błędem wyobrażanie sobie, że w publicznym grzechu może być cokolwiek dobrego, i jest błędem twierdzenie, że Bóg może błogosławić parom w takim grzechu żyjącym.
Bez wątpienia każdy człowiek może uzyskać pomoc przez uprzedzające Boże miłosierdzie oraz odkryć, że jest wezwany do nawrócenia, aby otrzymać oferowane mu przez Boga zbawienie. Kościół Święty nigdy nie odmawia błogosławienia grzeszników, którzy ze słusznych powodów o to proszą, jednak wówczas jedynym celem takiego błogosławieństwa jest pomóc duszy w przezwyciężeniu grzechu, aby mogła żyć w stanie łaski. Tak więc Kościół Święty może udzielić błogosławieństwa każdemu, nawet poganinowi. Jednak nigdy, w żadnych okolicznościach, nie może on pobłogosławić związku, który jest grzeszny z samej swej natury, pod pretekstem rozwijania tego, co jest w nim dobre. Kiedy błogosławimy parę, nie błogosławimy pojedynczych osób: w nieunikniony sposób błogosławimy łączącą ich relację. Nie możemy jednak zrehabilitować czegoś, co samo w sobie jest złe i gorszące.
Tego rodzaju zachęta do kierowania się przy udzielaniu owych błogosławieństw motywami duszpasterskimi w praktyce prowadzi – w sposób nieunikniony i bez względu na wszelkie zapewnienia – do systematycznej akceptacji sytuacji sprzecznych z prawem moralnym. Pokrywa się to niestety z twierdzeniami papieża Franciszka, określającego mianem „powierzchownego i naiwnego” stanowiska tych, którzy zmuszają ludzi do postępowania „w sposób, do którego jeszcze oni nie dojrzeli lub też do którego są niezdolni”3. Ta idea, stanowiąca przejaw braku wiary w siłę łaski i odrzucająca krzyż, nie pomaga nikomu w unikaniu grzechu. Zastępuje ona prawdziwe przebaczenie oraz prawdziwe miłosierdzie będącą wyrazem bezsilności amnestią – i jedynie przyśpiesza zgubę dusz oraz erozję katolickiej moralności.
Zawiły styl oraz sofistyka dokumentu Dykasterii Nauki Wiary nie są w stanie ukryć zasadniczej i oczywistej natury owych błogosławieństw: przyczynią się one wyłącznie do utwierdzenia w grzechu osób żyjących w złych z samej swej natury związkach oraz będą zachęcać innych do ich naśladowania. Będzie to jedynie substytut małżeństwa katolickiego. W istocie ten dokument stanowi świadectwo braku wiary w rzeczywistość nadprzyrodzoną, w łaskę Bożą oraz w siłę krzyża, dzięki którym możemy prowadzić życie cnotliwe, w czystości i miłości, zgodnie z Bożą wolą. Jest przepełniony duchem naturalistycznym i defetystycznym, można rzec – duchem tego świata, wrogiego Bogu. Mamy tu do czynienia z kolejną kapitulacją i podporządkowaniem się światu przez liberalną i modernistyczną hierarchię, która od czasu II Soboru Watykańskiego pozostaje na służbie rewolucji [toczącej się] tak wewnątrz, jak i na zewnątrz Kościoła.
Oby Najświętsza Maryja Panna, Strażniczka wiary i świętości, raczyła przyjść z pomocą Kościołowi Świętemu. Oby zechciała otoczyć swą opieką zwłaszcza tych, którzy wskutek tego chaosu są narażeni na największe niebezpieczeństwo: dzieci, zmuszone dorastać obecnie w nowym Babilonie, bez [pewnych] punktów odniesienia czy też przewodnika, który przypominałby im o prawie moralnym.
ks. Dawid Pagliarani FSSPX, przełożony generalny Menzingen, 19 grudnia 2023 r. Przypisy: 1 Poprzez wprowadzenie „obrzędu liturgicznego lub błogosławieństwa przypominającego obrzęd liturgiczny”, cf. https://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2023/12/18/0901/01963.html#en – przyp. tłum. 2 Ibidem. 3 Papież Franciszek, rozmowa z jezuitami w Lizbonie 5 sierpnia 2023. Źródło: https://news.fsspx.pl/2023/12/komunikat-przelozonego-generalnego-bractwa-sw-piusa-x/ https://fsspx.news/en/news/communique-superior-general-sspx-41522

niedziela, 17 grudnia 2023

Adwent i zwyczaje z nim związane

Co oznacza fioletowy kolor ornatu? Skąd wziął się wieciec adwentowy? Kto sprowadził do Polski roraty? Jaka symbolika stoi za lampionami roratnimi? ks. Piotr Świerczek FSSPX
Kazanie na 1. Niedzielę Adwentu Wrocław, 03.12.2023 r.

sobota, 16 grudnia 2023

Judaism at the Time of Jesus Expected a Divine Messiah!

Based on the work done by Rabbi Paul Drach in his book "l"Harmonie Entre l"Eglise et la Synagogue", an analysis of Talmudic writings. All of the citations are from a single chapter from Drach's lengthy and dense book. That chapter can be read at : https://blog.siftj.org/december-10-20.... In it you will find all of the Talmud, Midrash, Targunim citations.

piątek, 15 grudnia 2023

Filozofia służką teologii

#filozofia #akwinata #teologia
Jak się ma filozofia do Teologii? Co na ten temat mówi Filon Aleksandryjski? ks. Piotr Dzierżak FSSPX

czwartek, 14 grudnia 2023

"Okradli mnie!" ks. Szymon Bańka FSSPX o adwencie

Z czego mnie okradziono? O kradzieży rzeczy dużo cenniejszej niż najdroższe rzeczy tego świata opowiada

poniedziałek, 11 grudnia 2023

Sobór Watykański II jako rok 1789 w Kościele katolickim | dr Anna Mandrela

Prelekcja dr. Anny Mandreli z cykli wykładów Akademii Andegavenum poświęconych tożsamości Europy i jej umysłowemu dziedzictwu.
© Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum 2023 andegavenum.pl

niedziela, 10 grudnia 2023

Z kalendarza liturgicznego: 2. Niedziela Adwentu

Syjon i Jerozolima to typy Kościoła katolickiego, «lud syjoński» — to katolicy. Do nich i do całej ludzkości przychodzi Zbawiciel. Św. Paweł poucza nas w lekcji o powszechności dzieła zbawienia, powołując się na proroctwo Izajasza. Podobnie Chrystus Pan, odpowiadając na pytanie uczniów Jana Chrzciciela stwierdza spełnienie się tego proroctwa. Zapowiedziane przez Izajasza cuda mesjańskie spełniają się także w duchowy sposób mocą Eucharystii. Przez swoje sakramenty Chrystus prowadzi nas ku nowej, wiekuistej Jerozolimie. Nadzieja otrzymania łaski Zbawiciela i osiągnięcia życia wiecznego jest podstawą naszej radości. Warto zwrócić uwagę na początkowe słowa dzisiejszej lekcji: czytanie Pisma św. daje prawdziwe zrozumienie dzieła Odkupienia i umacnia naszą nadzieję.

sobota, 9 grudnia 2023

Dr Marta Moldovan-Cywińska Kilka słów o mężczyznach

#literature #męskość #kobiecość #cywińska #martacywinska #tu-kultura
#filozofia #mężczyzna #mężczyźni

piątek, 8 grudnia 2023

Ostro jak brzytwa, czyli rzecz o książkach: Święty Atanazy - obrońca wiary

8 XII Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny

...Kościół Wschodni ustalił tylko jeden typ ikonograficzny w X w. Obraz przedstawia spotkanie św. Joachima ze św. Anną przy Złotej Bramie w Jerozolimie. W tym bowiem momencie według tradycji wschodniej miał nastąpić moment poczęcia Maryi. Ikonografia zachodnia jest bogatsza i bardziej różnorodna. Do najdawniejszych typów Niepokalanej (XV w.) należy Niewiasta z Apokalipsy, "obleczona w słońce". Od czasów Lourdes powstał nowy typ. Ostatnio bardzo często spotyka się także Niepokalaną z Fatimy. Dokoła obrazu Niepokalanej często umieszczano symbole biblijne: zamknięty ogród, lilię, zwierciadło bez skazy, cedr, arkę Noego...
żródło: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-08a.php3

środa, 6 grudnia 2023

Przegląd tradycjonalistyczny #57 - Kamil Klimczak, Piotr Błaszkowski

Wolter niepoznany. Ukryte strony oświeceniowego humanizmu (1750-1800)

Panuje powszechne przekonanie, że francuskich filozofów osiemnastowiecznych popychała do działania wielka troska o bliźnich – zarówno współziomków, jak i braci-ludzi bez względu na ich narodowość. Ten stan ducha i umysłu, przysparzający im chwały, doskonale współgrał z ideałami tolerancji, równości i wolności, które z uporem umieli promować i uświetniać, co również wobec nich budzi podziw. Właśnie w takim świetle zazwyczaj ukazują ich podręczniki na wszystkich poziomach nauczania, tematy maturalne, retoryka socjo-polityczna i wszystko, co we Francji sprzyja kształtowaniu opinii społecznej.
Czy tak rzeczywiście było? Kiedy konsekwentnie zaczynamy badać ich twórczość, odsłania się przed nami nieco inny obraz. Pogarda czy nienawiść wyzierają z ich pism niezwykle często, są zatem wpisane w ich mentalność i w sposób decydujący ukierunkowują ich myślenie, jednak na ten aspekt zazwyczaj spuszcza się zasłonę milczenia. Jeśli chcemy lepiej poznać tych pisarzy, którzy często wydają się atrakcyjni, i uchwycić autentyczną esencję ich myśli filantropijnej, należy więc koniecznie zwrócić uwagę na te dwa kluczowe elementy składowe ich ekosystemu kulturowego: nienawiść i pogardę. (…)
Dodajmy, że niniejsze dzieło w żadnym razie nie aspiruje do ukazania pełnego portretu Woltera. Cechy powszechnie znane w przypadku tej postaci, które tworzą legion, w ogóle się tutaj nie pojawiają. Natomiast Czytelnik znajdzie to, co dotychczas jest niepoznane – a nie chodzi tutaj o rzecz bagatelną. Trudno powiedzieć, czy znawcy Woltera o tym nie wiedzą, czy też darują sobie rozpisywanie się na ten temat, ze względów najwyraźniej enigmatycznych. (Fragment z Wprowadzenia)
Xavier Martin (ur. 1945), profesor emeritus Uniwersytetu w Angers, historyk prawa i idei politycznych, autor kilkunastu książek poświęconych francuskiemu oświeceniu, z czego Wolter niepoznany oraz Rewolucja francuska a natura ludzka (w przygotowaniu) ukazują się po raz pierwszy w polskim przekładzie. źródło i kupno na: https://andegavenum.pl/produkt/wolter-niepoznany/ ; foto: Voltaire wyrzeźbiony przez Jeana-Antoine’a Houdona w 1778 roku. W zbiorach National Gallery of Art, wikipedia.

wtorek, 5 grudnia 2023

Wolter, Oświecenie i Kościół – Rewolucja Francuska cz. 2 | prof. Piotr Tylus

Prelekcja prof. dr. hab. Piotra Tylusa z cykli wykładów Instytutu Andegavenum poświęconych tożsamości Europy i jej umysłowemu dziedzictwu.
© Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum 2022 andegavenum.pl

poniedziałek, 4 grudnia 2023

Błogosławiony Szymon. Chłopiec z Trydentu

W książce Błogosławiony Szymon – chłopiec z Trydentu poznajemy historie młodego chrześcijanina, który zginął męczeńską śmiercią za wiarę. Co znajdziemy w książce Błogosławiony Szymon – chłopiec z Trydentu? Książka Błogosławiony Szymon – chłopiec z Trydentu ukazuje przed czytelnikiem okrucieństwo żydowskich mordów rytualnych. Książka, którą właśnie przeczytaliście, podsumowuje dzieło ks. Diviny. Kiedy w 1935 roku anonimowy Civis sięgnął po pióro ku czci świętego Szymona, mógł mieć nadzieję, że w Kościele zapanował wreszcie pokój. Być może, ty również, cierpliwy Czytelniku podczas lektury będziesz miał wrażenie powrotu do czasów minionych i ujrzysz oczyma duszy na ulicach miasta Soboru tłum świeckich i duchownych, który podczas uroczystej procesji w 1955 roku oddawał cześć niebiańskiemu patrono- wi w pokoju uświadomiwszy nam, że społeczeństwo jest nadał głęboko chrześcijańskie.(…)
Dzięki swoje wyjątkowej znajomości tekstów żydowskich Toaff podkreślał, że “rytualne i oczyszczające znaczenia krwi w kulturze żydowskiej” istnie- je pomimo biblijnego zakazu; a także wyjaśniał, że relacja dotycząca rytu- ału, który doprowadził do śmierci Szymona, przedstawiona przez winnych podczas składania zeznań, doskonale pasuje do przerażającego rytualne- go zniekształcenia Wieczerzy Paschalnej i że użyte przez nich żydowskie słowa miały znaczenie, które umknęło sędziom i notariuszom-biskupom, ale które nie umknęły tym, którzy, jak Toaff, mają pełną świadomość znaczenia wyrażeń żydowskich. W skrócie: to niemożliwe, by sędziowie przypisali oskarżonym wypowiadanie pojęć rytualnych, których znacze- nia sami do końca nie rozumieli. Można powiedzieć, że Pasque di sangue Ariela Toaffa to ostateczne dowód, z historiograficznego punktu widze- nia podczas debaty dotyczącej zabójstwa małego Szymona w Trydencie w 1475 roku. Wydawnictwo 3DOM za: https://www.tu-kultura.pl/atelier-wychowania/edukacja-wychowanie/blogoslawiony-szymon-chlopiec-z-trydentu/

niedziela, 3 grudnia 2023

Symbilika wieńca adwentowego

foto fb: Marek Kasperski

sobota, 2 grudnia 2023

Daniel A. Lord i John M. Fearns "Bohaterowie Boga. Święci dla dzieci". Recenzja tłumacza Stefana Dziekońskiego

"Bohaterowie Boga. Święci dla dzieci" to niezwykła książka, w której znaleźć możemy opisane przez Daniela A. Lorda i Johna M. Fearnsa historie kobiet i mężczyzn, w których życiu wiara odgrywała najważniejszą rolę. W książce "Bohaterowie Boga". Święci dla dzieci John M. Fearns i Daniel A. Lord ukazuje przed młodymi czytelnikami historie kobiet i mężczyzn, którzy w sposób szczególny zapisali się na kartach historii Kościoła. Dzieło przedstawia zatem losy: św. Agaty, św. Agnieszki, św. Anieli, św. Anny, św. Barbary, św. Bernadety, św. Brygidy, św. Katarzyny ze Sieny, św. Cecylii, św. Klary, św. Kolety, św. Doroty, św. Elżbiety z Węgier, św. Franciszki z Rzymu, św. Genowefy, św. Gertrudy, św. Heleny, św. Joanny D’Arc, św. Julii, św. Łucji, św. Małgorzaty Marii, św. Marty, św. Marii Magdaleny, św. Moniki, św. Rity, św. Róży z Limy, św. Scholastyki, św. Teresy.
Znajdziemy tu także historię św. Urszuli, św. Weroniki, a także mężczyzn: św. Alojzego Gonzagi, św. Andrzeja, św. Antoniego, św. Benedykta, św. Bernarda, św. Karola, św. Krzysztofa, św. Dominika, św. Franciszka z Asyżu, św. Franciszka Ksawerego, św. Jerzego, św. Grzegorza, św. Henryka, św. Jakuba, św. Jana, św. Józefa, św. Judy, św. Leona, św. Łukasza Ewangelisty, św. Marcina z Tours, św. Mateusza, św. Michała, św. Patryka, św. Pawła, św. Piotra, św. Roberta, św. Sebastiana, św. Szczepana, św. Tomasza z Akwinu, św. Wawrzyńca, św. Wincenta a Paulo. Historie tych niesamowitych postaci mogą stać się dla młodego pokolenia prawdziwym źródłem inspiracji i tym samym wesprzeć je w codziennym prowadzeniu swojego życia duchowego. Książkę z języka angielskiego przetłumaczył Stefan Dziekoński. źródło: https://www.tu-kultura.pl/atelier-wychowania/edukacja-wychowanie/bohaterowie-boga-swieci-dla-dzieci/

piątek, 1 grudnia 2023

,,Luter nie może być przykładem dla katolików" x. Jakub Wawrzyn

Kardynał Walter Kasper twierdził, że od Lutra katolicy mogą się wiele nauczyć? Jaka jest prawda? Red. Bogumił Szojda rozmawia z ks. Jakubem Wawrzynem.

czwartek, 30 listopada 2023

Dr Marta Moldovan-Cywińska. Kilka słów o wychowaniu #wychowanie #dzieci #dzieciństwo

Na portalu www.tu-kultura.pl prezentujemy także różne koncepcje wychowawcze oraz postacie wielkich pedagogów i mistrzów. Naszą misją jest prezentowanie i ratowanie kultury wysokiej, znajdującej się w opozycji do "kultury" miałkiej, często bezwartościowej. Portal Tu-Kultura jest szczególną przestrzenią nie tylko z myślą o twórcach, ale przede wszystkim o Czytelnikach. Atelier wychowania służy utrwalaniu wartościowych wzorców wychowawczych, mądrości oraz miłości w kształtowaniu młodego pokolenia. Przywracamy poczucie piękna proponując autorski program wychowania estetycznego. W rodzinie pojmowanej jako ostoja wartości szukamy wsparcia w walce ze złem organicznym. Prezentujemy wielkie dzieła i odnalezione perełki ocalone dla pokoleń. Piszemy też o muzyce! Muzykę można nie tylko słyszeć, muzyką można myśleć. Wchodzimy do wnętrza obrazów, otwieramy przestrzeń między portretem a pejzażem (dział "Na sztalugach"). Eksplorujemy rzeczywistość i nadrzeczywistość w poszukiwaniu wewnętrznego piękna (dział "Portrety").Przemierzamy bezmiar oceanu myśli oraz idei. Erystyka kontra emocje (dział "Rozmowy").
https://patronite.pl/profil/457410/marta-moldovan-cywinska #tu-kultura #music #literature #literatura #martamoldovan-cywinska #martacywinska #culture #cultura #poezjawspółczesna #poetry #proza #steampunk #gryparagrafowe #polska #polskamuzyka #poetrystatus #poems #poem #education #educational #malarstwo #painting #stefandziekoński #atelier #wychowanie #annamandrela #powieść #rzeźba #naród #polacy #polacyzagranica #filozofia #philosophy #pedagogy #pedagogia #religion #wiara #wartości #wartość #annamandrela #alicjapateygrabowska #ingafalkowska #kierkegaard #hornblower #tradycja #tradycje #polonia #faryafaradji #surrealism #surrealisme #future #futuryzm #ideas #idea #pokolenie #pokolenia #music #romantyzm #dania #egzystencjalizm #musique #musiqueafricaine #musica #prozapolska #symbole #symbolenarodowe #dzieci #dzieciństwo #dziecka #katolik #katoliko #catholic #catholicchurch #pisarz #sztukamyslenia #kulturaonline #kulturawsieci #cywińska #tłumacz #piękno #atrakcjeturystycznepolska #katedra #3dom #wydawnictwo3dom #filozofia

wtorek, 28 listopada 2023

Pius XII i Jan XXIII: dwie wizje Kościoła | prof. Marcin Karas

Prelekcja prof. dr. hab. Marcina Karasa z cykli wykładów Akademii Andegavenum poświęconych tożsamości Europy i jej umysłowemu dziedzictwu.
© Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum 2023 andegavenum.pl

niedziela, 26 listopada 2023

Co się stało z kulturą? Czym jest elita? Dr Marta Cywińska i Dr Anna Mandrela

Link do portalu ,,Tu-kultura" dr Marty Cywińskiej https://www.tu-kultura.pl/

sobota, 25 listopada 2023

Żydowski filozof w Szkołach Akwinaty - Spotkania z Akwinatą nr 24

#akwinata #filozofia #żydzi
Kolejne filozoficzne spotkanie, tym razem wokół wielkiego żydowskiego filozofa Filona z Aleksandrii. ks. Piotr Dzierżak FSSPX

piątek, 24 listopada 2023

She promised to remain a virgin forever

St. Thomas defines state of life in the following way: "'State,' [status] properly speaking, denotes a kind of position, whereby a thing is disposed with a certain immobility in a manner according with its nature… Hence it is again that even in human acts, a matter is said to have stability [statum] in reference to its own disposition in the point of a certain immobility or restfulness. Consequently matters which easily change and are extrinsic to them do not constitute a state among men, for instance that a man be rich or poor, of high or low rank, and so forth."

wtorek, 21 listopada 2023

Człowiek, który zmienił podejście papieża do Fatimy. Maryja kontra Sobór. Kto wygra?

Jest rok 1958, umiera Eugenio Pacelli, Pius XII, ostatni ortodoksyjny papież, którego poglądy nie ciążą ku modernizmowi, nie są postępowe jak u papieży posoborowych. Dlaczego ostatni papież, wolny od heretyckich błędów modernizmu potępionego przez siebie samego i swych poprzedników nie otworzył koperty z 3 Tajemnicą?
#mszatrydencka #religia #trudnobyckatolikiem

niedziela, 19 listopada 2023

Debata - Wpływ Polskiej Myśli Narodowej na Chestertona - Collegium Intermarium

#Kraków #Polska #Prawica
W wigilię obchodów rocznicy odzyskania niepodległości, 10.11.AD 2023 , przez naszą wspaniałą i wielką Polskę odbył się wykład oraz genialna wręcz dyskusja w Collegium Intermarium pt. 'Wkład Polskiej Myśli Narodowej Roman Dmowski (1864-1939) , I. J. Paderewskiego na G.K. Chesterton '. Dyskutanci: doktor Marta Moldovan-Cywińska , Ojciec Roman Sikoń (Salezjanie Inspektoria Krakowska ), pan mecenas Jerzy Kwasniewski (przywódca Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris ) pan Arkadiusz Robaczewski (Collegium Intermarium), z Michał Gruszczyński , Jarema Piekutowski i Michał Król (Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu ) oraz dr Bawer Aondo - Akaa (Collegium Intermarium ). Polecamy media dr Bawer Aondo - Akaa: Facebook: https://www.facebook.com/bawer.aondoakaa . Instagram: https://instagram.com/aondoakaabawer?igshid=OGQ5ZDc2ODk2ZA== . X / Twitter: https://twitter.com/B_Aondo . #TakdlaŻycia #BiałyMarsz #czarnyprotest #Katolicyzm #Polska #Kraków #Patriotyzm #Konserwatyzm #Prawica #baweraondoakaa

sobota, 18 listopada 2023

Kiedy większość ma rację? Spotkania z Akwinatą nr 23

Kiedy według Arystotelesa tłum jest mądrzejszy on nawet najlepszych jednostek? ks. Piotr Dzierżak FSSPX
#polityka #filozofia #akwinata

środa, 15 listopada 2023

10 Reasons Why I Became CATHOLIC

🔎Video Chapters🔍 0:00 - Intro 0:48 - Confession 3:17 - Mary and St. John 5:58 - Praying the Rosary 9:01 - Going to Mass 12:31 - Family Values 15:35 - Helping People 17:58 - Fasting and Penance 20:33 - Global Community 22:22 - Historical Connection 24:04 - Art and Culture / Intellectual Tradition

poniedziałek, 13 listopada 2023

Przegląd tradycjonalistyczny #53 na Marszu Niepodległości

Pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=6pe_GhBFN_M

piątek, 10 listopada 2023

Państwo laickie państwem diabelskim

Jesteśmy świadkami detronizacji Chrystusa Króla we współczesnych państwach. Tym bardziej trzeba nam więc wracać do prawdziwej, królewskiej czci, należnej Zbawicielowi. Naukę na ten temat wykłada papież Pius XI w encyklice "Quas primas".
ks. Marcin Leszczynowicz

środa, 8 listopada 2023

Przegląd tradycjonalistyczny #52 - Kamil Klimczak, Piotr Błaszkowski

Pius IX i Paweł VI: dwie wizje społeczeństwa | prof. Marcin Karas

Prelekcja prof. dr. hab. Marcina Karasa z cykli wykładów Akademii Andegavenum poświęconych tożsamości Europy i jej umysłowemu dziedzictwu.
© Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum 2023 andegavenum.pl

wtorek, 7 listopada 2023

Czy papież może być heretykiem?

#wielomski #adamwielomski

poniedziałek, 6 listopada 2023

Kościół niemiecki wobec narodowego socjalizmu w Rzeszy | prof. Grzegorz Kucharczyk

Prelekcja prof. dr. hab. Grzegorza Kucharczyka z cykli wykładów Akademii Andegavenum poświęconych tożsamości Europy i jej umysłowemu dziedzictwu.

sobota, 4 listopada 2023

Wspólne kobiety i majątek u Platona - Spotkania z Akwinatą nr. 22

#akwinata #komunizm #kobiety
Czy platońska wizja państwa to wizja rodem z marzeń Marxa i Lenina? Jak Arystoteles komentuje platońskie pomysły? ks. Piotr Dzierżak FSSPX

piątek, 3 listopada 2023

How Should We View The Papacy? | Ask Father with Fr. Karl Stehlin

The Message of Fatima is the ONLY solution to the grave crises facing the Church and the world today. LEARN MORE about Our Lady's Message: » www.fatima.org
Please help us spread the saving Message of Our Lady of Fatima. Donate to Our Lady’s Apostolate Today! » www.fatima.org/donate

wtorek, 31 października 2023

Dusze czyśćcowe — Triumf Niepokalanej 4/2023

Zachęcamy wszystkich Rycerzy do zapoznania się z nowym numerem "Triumfu Niepokalanej", w którym wyjaśniamy, jak możemy pomóc duszom czyśćcowym oraz swojej duszy.
"Triumf Niepokalanej" jest dostępny w kąciku M.I. w każdej kaplicy: https://www.piusx.org.pl/kaplice oraz w wersji PDF do pobrania w bibliotece Rycerstwa Niepokalanej: https://militia-immaculatae.org/polsk...

poniedziałek, 30 października 2023

HALLOWEEN - co katolik powinien wiedzieć?

W ostatnich latach obchody #halloween zyskują popularność w Polsce, a nawet w katolickich szkołach i przedszkolach. Jakie korzenie mają te obchody, czy katolik może brać w nich udział i co powinien wiedzieć?

piątek, 27 października 2023

Archbishop Vigano SHAMES Pope Francis and Bishops!

Archbishop Viganò blasts the Pope and Bishops for 2020 health crisis “And the moral responsibility that weighs on them will remain as an indelible stain for which they will have to answer to God, to men, and to History..” Dr. Taylor Marshall comments.

czwartek, 26 października 2023

Papież chce, aby kobiety były kapłanami! Komentarz do dubiów kardynalskich. Abp Lenga i dr Krajski

Ksiądz Arcybiskup komentuje 3, 4 i 5 dubia zgłoszone przez 5 kardynałów.

wtorek, 24 października 2023

Europa twórców katedr - Europa katedr cz. 8 | prof. Jacek Kowalski

Prelekcja dr. hab. prof. UAM Jacka Kowalskiego z cykli wykładów Akademii Andegavenum poświęconych tożsamości Europy i jej umysłowemu dziedzictwu. © Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum 2023 andegavenum.pl

czwartek, 19 października 2023

Przegląd tradycjonalistyczny #49 - Kamil Klimczak, Piotr Błaszkowski

Jak wychować dzieci po katolicku?

Wprowadzenie do serii opartej o książkę o. Jacka Woronieckiego "Wychowanie człowieka".

środa, 18 października 2023

18 października - św. Łukasza, Ewangelisty

św. Łukasz, poganin z pochodzenia, był lekarzem. Po przyjęciu chrześcijaństwa stał się współpracownikiem św. Pawła i towarzyszem jego podróży misyjnych. Napisał Ewangelię i Dzieje Apostolskie. Jemu zawdzięczamy prawie wszystkie wiadomości o dzieciństwie Pana Jezusa. W Ewangelii swojej przedstawił Chrystusa jako lekarza dusz i ciał. Przekazał nam przypowieść o synu marnotrawnym, o odpuszczeniu grzechów Marii Magdalenie i skruszonemu łotrowi. Dante nazwał św. Łukasza «historykiem łagodności Chrystusowej»: Według Tradycji św. Łukasz poniósł śmierć męczeńską w Achai. Symbolem jego jest wół, ponieważ zaczyna swą Ewangelię opisem ofiary Starego Testamentu.

piątek, 13 października 2023

czwartek, 12 października 2023

Czy demony chcą demokracji? Monarchia według Arystotelesa - Spotkania z Akwinatą nr 21

#wybory2023 #demokracja #demony Czy monarchia w rodzinie i w państwie jest naturalna? Odpowiada ks. Piotr Dzierżak FSSPX

środa, 11 października 2023

Przegląd tradycjonalistyczny #48 - Kamil Klimczak, Piotr Błaszkowski

Kto wróg a kto przyjaciel? Spotkania z Akwinatą nr 20

#przyjaźń #filozofia #akwinata
Któż jest szczęśliwszy od tego kto znalazł prawdziwego przyjaciela? Rozpoczynamy drugi sezon Spotkań z Akwinatą. ks. Piotr Dzierżak FSSPX

wtorek, 10 października 2023

Literatura świecka - Europa katedr cz. 7 | prof. Jacek Kowalski

Prelekcja dr. hab. prof. UAM Jacka Kowalskiego z cykli wykładów Akademii Andegavenum poświęconych tożsamości Europy i jej umysłowemu dziedzictwu.

poniedziałek, 9 października 2023

32. Demoniczne zaślepienie i filtr zła u katolików w ekumenizmie

#tradycjakatolicka #ekumenizm armiaswmichala@gmail.com

niedziela, 8 października 2023

Matka Boska Zwycięska

Matka Boska Zwycięska była tytułem nadanym Matce Najświętszej na cześć ważnego wydarzenia historycznego, w którym Europa była zagrożona inwazją Turcji. W 1571 r. bitwa pod Lepanto została toczona i stała się punktem decydującym w ochronie wiary chrześcijańskiej. Kiedy wtedy panujący papież, św. Pius V, zdał sobie sprawę, jak wielkie niebezpieczeństwo jest w Kościele, wezwał wszystkie grupy Marian w Rzymie, aby zebrały wiernych, aby gorąco modlili się za wstawiennictwem Dziewicy, aby chronić Europę przed tym poważnym zagrożeniem. Wszyscy zwrócili się do niej w modlitwie różańcowej i zostali uratowani. Na cześć swojego wstawiennictwa Pius V nazwał tego dnia świętem Dziewicą Zwycięstwa. Nazwa ta została zmieniona później na Dziewicę Różańcową, więc oba tytuły odnoszą się do tego samego wydarzenia.
źródło: fb Misa en Latín, El Salvador C.A. ps. Nie było flagi Republiki Tureckiej, tylko zielony sztandar Proroka

wtorek, 3 października 2023

Polska katedr gotyckich - Europa katedr cz. 6 | prof. Jacek Kowalski

Prelekcja dr. hab. prof. UAM Jacka Kowalskiego z cykli wykładów Akademii Andegavenum poświęconych tożsamości Europy i jej umysłowemu dziedzictwu.
© Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum 2023 andegavenum.pl

poniedziałek, 2 października 2023

Krótka analiza krytyczna Novus Ordo Missae - kard. Ottaviani i kard. Bacci

Odczyt tytułowej pracy przesłanej Pawłowi VI przez kardynałów Ottavianiego i Bacciego krótko po wprowadzaniu nowego rytu Mszy. Więcej na temat samej interwencji kardynałów można przeczytać tutaj: https://scriptorium361.wordpress.com/... Nagrania dokonano na podstawie tłumaczenia za Zawsze Wierni nr 6/2000 (37): https://www.piusx.org.pl/zawsze_wiern...

piątek, 29 września 2023

“WE MUST RESIST”: A Meeting of “The Clans” on the Eve of the Synod

As the world braces for what Cardinal Gerhard Muller calls an attempted “hostile takeover of the Church,” faithful Catholics from all over the world will come together for a major meeting of the minds to send one simple message to Pope Francis: “It’s not climate change and global warming that concerns us. It’s the fires of hell. We will not abandon the Faith of our Fathers.”

Recenzja książki "Kainka" ks. Stanisława Tworkowskiego

"Kainka" napisana luty 1942 rok. Napisane w Warszawie w domu dr. Kazimierza Raczyńskiego-Wolińskiego, ulica Marszałka Focha 4. Poprawione i uzupełnione w Warszawie, w marcu 1951 roku. W 1958 nielegalnie (bez zgody cenzury i pod pseudonimem Tworzykowski) wydał powieść Kainka, za co spędził kilka miesięcy w więzieniu. Wydana w nakładzie 500 egzemplarzy książka, potępiająca aborcję, była pierwszą publikacją w drugim obiegu po 1956.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Tworkowski https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/stanislaw-tworkowski,46719.html foto: domena publiczna

czwartek, 28 września 2023

10 Ways Catholic Homes Are Different || Unique Faith Features!

#catholiclife #catholicliving
What makes a Catholic house unique? Today we're sharing 10 fun ways Catholic homes are different. We love our Catholic faith here, and from the first moment you step inside in our house, you will notice a variety of interesting things you won't find in other homes. In big and little ways, Catholic homes are one of a kind. Come on in and take the tour with us!

poniedziałek, 25 września 2023

Biblia pauperum - Europa katedr cz. 5 | prof. Jacek Kowalski

Prelekcja dr. hab. prof. UAM Jacka Kowalskiego z cykli wykładów Akademii Andegavenum poświęconych tożsamości Europy i jej umysłowemu dziedzictwu. © Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum 2023 andegavenum.pl

niedziela, 24 września 2023

Główni moderniści obecni na Soborze Watykańskim II

Wszyscy byli kapłanami, którzy byli obecni w Soborze Watykańskim II. Wszyscy mają stopnie z teologii i wszyscy zostawili swoje ślady na SW II. Niektóre z nich za bycie doradcami kluczowych kardynałów. Inni za to, że są „genialni” podczas dyskusji i debat podczas sesji. Inni jako główni bezpośredni autorzy samych dokumentów. Każdy z nich zaoferował różny wkład w rozbiórkę Kościoła.
źródło: fb Tradicionalismo Católico

piątek, 22 września 2023

Sept. 21, 2023: Bp. Schneider on Pope, Abp. Viganò and Trump on Abortion, Francis w/ Clintons

News Brief: Bishop Strickland Comments on Apostolic Visitation, Resignation Rumors (9:39) Bishop Schneider on the Validity of Pope Francis (12:18) Abp. Viganò and Trump on Abortion (22:03) Pope Francis Speaks at Globalist, Pro-Abortion Conference (35:10) U.S. Papal Nuncio's Role in Suppressing TLM; Bishops of Panama on SSPX (45:52)

Czy Marcin Luter był duchowym ojcem III Rzeszy? | prof. Adam Wielomski

Prelekcja prof. dr. hab. Adama Wielomskiego z cykli wykładów Akademii Andegavenum poświęconych tożsamości Europy i jej umysłowemu dziedzictwu. © Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum 2023 Andegavenum.pl

wtorek, 19 września 2023

Przegląd tradycjonalistyczny #45 - Kamil Klimczak, Piotr Błaszkowski

Z kalendarza liturgicznego: 19 września - św. Januarego i towarzyszy, męczenników

Św. January był biskupem Benewentu. W roku 305 został ścięty wraz z 6 towarzyszami w Puteroli pod Neapolem. Relikwie jego spoczywają w Neapolu. Trzy razy w roku powtarza się w Neapolu «cud św. Januarego». Zakrzepła krew Męczennika, przechowywana w dwu ampułkach, po ustawieniu przed relikwiarzem z głową Świętego staje się płynna i burzy się. Zjawisko to jest notowane od roku 1389.

wtorek, 12 września 2023

Z kalendarza liturgicznego: 12 września - Najświętszego Imienia Maryi

59 wyświetleń Premiera rozpoczęła się 5 godzin temu Według zwyczaju, czwartego dnia po urodzeniu Najświętsza Dziewica otrzymała imię Maryja. Imiona biblijne określają zwykle powołanie osób noszących je. Dlatego często sam Bóg naznaczał imiona swoich wybrańców. Doktorowie Kościoła starali się ustalić znaczenie imienia Matki Bożej. Wydaje się, że najbliższe prawdy jest tłumaczenie hebrajskiego imienia Maryja przez Pani. Święto Imienia Maryi zaczęto obchodzić w Hiszpanii. Po zwycięstwie odniesionym przez Jana Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem 12 września 1683 roku, papież Innocenty XI rozciągnął jego obchód na cały Kościół.

niedziela, 10 września 2023

March for Life in London | The anti abortion position | Human being from conception | one of nine

There are a few awkward positions we need to defend if we're going to make it as Catholics. One is abortion, being against it and the other is contraception (also being against it), both these are wolves in sheep's clothing. A lot of money is spent keeping the sheep white and wooly but once you getting beneath the layers of fake argument you find two monsters that are the destroyers of family life and in turn good society. Catholics, as much as anyone (the rest of the West) have guzzled down the cool-aid and in doing stopped making the argument for which we are the best. Family life.

sobota, 9 września 2023

Weekly News Roundup September 7, 2023

This week the editors will discuss: (1) the latest bombshells from Papal Remarks and In-Flight Press Conference during the Pope's Trip to Mongolia; (2) The House Oversight Committee Demands Records Relating to VP Biden's Staff Colluded with Hunter's Business Partner while Trump calls follows "not to comply;" (3) Notorious Fr. James Martin's Attempts to Hijacks Raising of Lazarus for LGBT Purposes; and (4) Some Good News: One Parent Prevails in Her Fight Back Against Public School Indoctrination into Gender Agenda.

IX Pielgrzymka Tradycji Katolickiej do Gietrzwałdu

https://www.piusx.org.pl/komunikaty/2023/324

piątek, 8 września 2023

XXIX Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej z Warszawy na Jasną Górę

XXIX Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej z Warszawy na Jasną Górę rozpoczęła się Mszą św., podczas której ks. Łukasz Szydłowski FSSPX – kierownik i opiekun duchowy pielgrzymki – wygłosił kazanie, mające duchowo przygotować pątników na trudy drogi. Jak mówił, uczestnictwo w pielgrzymce to publiczne wyznanie wiary; tej wiary, która obecnie jest rugowana z życia publicznego. Wspólne modlitwy i śpiewy to nie tylko cześć oddawana Bogu, lecz także pomoc w walce z własnym tchórzostwem, które łatwiej przezwyciężyć w licznej grupie. Nasze zachowanie będzie świadectwem dawanym zarówno napotykanym po drodze ludziom, jak i innym pielgrzymom. Ponieważ miała to być pierwsza pielgrzymka w moim życiu, wyjaśnienie, z jakim nastawieniem powinienem przeżywać najbliższe dni, było dla mnie bardzo cenne.
Z takimi więc podniosłymi myślami wyruszyliśmy w drogę wiodącą do tronu naszej najukochańszej Matki. Każdy dzień – z wyjątkiem ostatniego – rozpoczynał się Mszą św.; po niej mieliśmy ok. godziny na poranną toaletę, śniadanie, wreszcie spakowanie namiotu i bagażu. Każdemu wymarszowi towarzyszył śpiew Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!; następnie prosiliśmy patrona Bractwa: Sancte Pie Decime, gloriose patrone, ora pro nobis! Pierwszą modlitwą w drodze były Godzinki, po których śpiewaliśmy pierwszą część różańca. Mieszkańcy miejscowości, przez które przechodziliśmy, mogli usłyszeć piękne tradycyjne pieśni maryjne oraz inne pieśni polskie i łacińskie. Słyszeli je również proboszczowie kościołów, w których się zatrzymywaliśmy. Przyjmowano nas bardzo gościnnie – otrzymywaliśmy kanapki, ciasta, kawę itp. Zawsze modliliśmy się za proboszczów i parafian. (...)
wiecej na: https://news.fsspx.pl/2023/08/relacja-z-pielgrzymki-na-jasna-gore/ https://photos.google.com/share/AF1QipMH39cx-xvNSi-DqCyIEZtAWA-GKA0W6o3325nVwn1IlwBvkroUCnbAX5mMjdeifA?key=Z1dMOVVvMkg5Z3Uza0c5cTViTXFNTDV1dTdseWtB&pli=1

czwartek, 7 września 2023

Pope Francis encourages Buddhists and Muslims in Mongolia

Pope Francis encourages Buddhists and Muslims in Mongolia in a “meeting together as the humble heirs of ancient schools of wisdom.”

środa, 6 września 2023

Przegląd tradycjonalistyczny #43 - Kamil Klimczak, Piotr Błaszkowski

Otóż Antonio Spadaro SJ, zaufany przyjaciel Franciszka i redaktor naczelny „La Civiltà Cattolica”, opublikował szokujący komentarz do Ewangelii św. Mateusza (15, 21-28). O. Spadaro stwierdził, że Pan Jezus wykazał się wobec kobiety kananejskiej „obojętnością”; zachował się jak „teolog”, który zamknięty jest w sztywnych ramach, bez miejsca na miłosierdzie. Jezus jawił się wręcz jako „zaślepiony przez nacjonalizm i rygoryzm teologiczny”; to dzięki słowom kobiety kananejskiej został „nawrócony na siebie” i „uzdrowiony, wolny od sztywności dominujących nurtów teologicznych, politycznych i kulturowych swoich czasów”. (za lifesitenews.com, messainlatino.com, PCh24.pl)

poniedziałek, 4 września 2023

Jansenizm i pies-maszyna

#wielomski #herezje

piątek, 1 września 2023

czwartek, 31 sierpnia 2023

Klasyczna katedra gotycka – Europa katedr cz. 3 | prof. Jacek Kowalski

Prelekcja dr. hab. prof. UAM Jacka Kowalskiego z cykli wykładów Akademii Andegavenum poświęconych tożsamości Europy i jej umysłowemu dziedzictwu.
© Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum 2023 andegavenum.pl

wtorek, 29 sierpnia 2023

św. Tomasz cytat na dzień: Wystrzegaj się...

#akwinata #cytaty #cytatynadzieńdobry #cytatytomaszzakwinu
Wystrzegaj się ludzi jednej książki.

poniedziałek, 28 sierpnia 2023

św. Tomasz, cytat na dzień: Człowiek nie jest duszą używającą ciała, lecz...

#akwinata #cytatytomaszzakwinu #cytaty #złotemyśli #cytatynadzieńdobry
Człowiek nie jest duszą używającą ciała, lecz kompozycją duszy i ciała.

niedziela, 27 sierpnia 2023

św. Tomasz, cytat na dzień: Sprawiedliwie nie oznacza...

#akwinata #cytatytomaszzakwinu #cytaty #złotemyśli #cytatynadzieńdobry
Sprawiedliwie nie oznacza po równo.

sobota, 26 sierpnia 2023

św. Tomasz, cytat na dzień: Licz na tych, którzy nie zawiodą; pierwszym jest...

#akwinata #cytatytomaszzakwinu #cytaty #złotemyśli #cytatynadzieńdobry
Licz na tych, którzy nie zawiodą; pierwszym jest Bóg, drugim - ty sam.

piątek, 25 sierpnia 2023

św. Tomasz, cytat na dzień: Szczęście człowieka zawiera się...

#akwinata #cytatytomaszzakwinu #cytaty #złotemyśli #cytatynadzieńdobry
Szczęście człowieka zawiera się w kontemplacji prawdy.

czwartek, 24 sierpnia 2023

św. Tomasz, cytat na dzień: Wolność prawdziwa, to...

#akwinata #cytatytomaszzakwinu #cytaty #złotemyśli #cytatynadzieńdobry
Wolność prawdziwa, to wolność od błędu i niepewności.

środa, 23 sierpnia 2023

św. Tomasz, cytat na dzień: Podwładny nie ma obowiązku być...

#akwinata #cytatytomaszzakwinu #cytaty #złotemyśli #cytatynadzieńdobry
Podwładny nie ma obowiązku być posłusznym przełożonemu, jeśli ten nakazuje mu coś, w czym nie podlega mu ów podwładny.
Toplista Tradycji Katolickiej
Powered By Blogger